Pectinereis strickrotti
Ekin Tilic
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Żyje tam gdzie inni nie mogą

W dzisiejszym odcinku z serii o rzadkich zwierzętach i miejscach, gdzie można je znaleźć, mówimy o niezwykłym odkryciu na morskim dnie. Chodzi o wyjątkowo odpornego morskiego robaka, który żyje w środowisku, gdzie życie wydawało się niemożliwe... przynajmniej do dzisiaj.

Niedawne odkrycie Pectinereis strickrotti przez zespół biologów morskich pod przewodnictwem Scripps Institution of Oceanography uwydatniło, jak niewiele tak naprawdę wiemy o głębinowych ekosystemach. Ten błyszczący robak został znaleziony w środowisku charakteryzującym się wyciekami metanu, niedaleko wybrzeży Kostaryki. W tym pozornie wrogim habitacie, mały robak odniósł sukces, wywracając poprzednie przekonania o życiu w otchłaniach.

Pectinereis strickrotti należy do rodziny Nereididae i ma unikalne cechy w porównaniu z jego kuzynami. W przeciwieństwie do większości robaków z tej rodziny które zamieszkują płytsze wody, on żyje na głębokości około 1000 metrów w całkowitej ciemności.

Ten gatunek przystosował się do życia bez światła, rozwijając unikalne cechy fizyczne, takie jak parapodia (przypominające nogi wyrostki) pokryte skrzelami, aby absorbować tlen. To cecha niezwykła w porównaniu z jego kuzynami gatunkowymi.

Znaczenie takiego odkrycia nie ogranicza się jedynie do dodania nowego gatunku do morskiej bioróżnorodności. Jest raczej jasnym sygnałem, ile jeszcze musimy eksplorować i rozumieć o oceanach. Zespół badawczy podkreślił częste odkrywanie nowych gatunków, często szybciej niż zdążymy je sklasyfikować i opisać, zaznaczając bogactwo bioróżnorodności, które wciąż jest w dużej mierze niezbadane.

Jednak zawsze warto pamiętać, że nasze oceany są w niebezpieczeństwie, a odpowiedzialność za zachowanie całego ekosystemu morskiego spoczywa na zdolności człowieka do szanowania go.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka