Żyje tam gdzie inni nie mogą
W dzisiejszym odcinku z serii o rzadkich zwierzętach i miejscach, gdzie można je znaleźć, mówimy o niezwykłym odkryciu na morskim dnie. Chodzi o wyjątkowo odpornego morskiego robaka, który żyje w środowisku, gdzie życie wydawało się niemożliwe... przynajmniej do dzisiaj.
Niedawne odkrycie Pectinereis strickrotti przez zespół biologów morskich pod przewodnictwem Scripps Institution of Oceanography uwydatniło, jak niewiele tak naprawdę wiemy o głębinowych ekosystemach. Ten błyszczący robak został znaleziony w środowisku charakteryzującym się wyciekami metanu, niedaleko wybrzeży Kostaryki. W tym pozornie wrogim habitacie, mały robak odniósł sukces, wywracając poprzednie przekonania o życiu w otchłaniach.
Pectinereis strickrotti należy do rodziny Nereididae i ma unikalne cechy w porównaniu z jego kuzynami. W przeciwieństwie do większości robaków z tej rodziny które zamieszkują płytsze wody, on żyje na głębokości około 1000 metrów w całkowitej ciemności.
Ten gatunek przystosował się do życia bez światła, rozwijając unikalne cechy fizyczne, takie jak parapodia (przypominające nogi wyrostki) pokryte skrzelami, aby absorbować tlen. To cecha niezwykła w porównaniu z jego kuzynami gatunkowymi.
Znaczenie takiego odkrycia nie ogranicza się jedynie do dodania nowego gatunku do morskiej bioróżnorodności. Jest raczej jasnym sygnałem, ile jeszcze musimy eksplorować i rozumieć o oceanach. Zespół badawczy podkreślił częste odkrywanie nowych gatunków, często szybciej niż zdążymy je sklasyfikować i opisać, zaznaczając bogactwo bioróżnorodności, które wciąż jest w dużej mierze niezbadane.
Jednak zawsze warto pamiętać, że nasze oceany są w niebezpieczeństwie, a odpowiedzialność za zachowanie całego ekosystemu morskiego spoczywa na zdolności człowieka do szanowania go.