Zdjęcie poglądowe
josibo
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Zwierzęta i narzędzia

Myślisz, że tylko ludzie są zdolni do korzystania z narzędzi? Mylisz się! W trakcie badań naukowcy odkryli, że poza nami, wiele innych naczelnych potrafi korzystać z kamiennych narzędzi, a to nie wszystko.

Mrówki, kruki i wydry to tylko niektóre z zwierząt, które używają kamieni jako narzędzi. Najbardziej spektakularne przypadki dotyczą jednak niewątpliwie naczelnych: szympansy (Pan troglodytes) używają młotków i kowadeł od tysięcy lat. Badanie opublikowane w 2007 roku na łamach czasopisma Proceedings of the National Academy of Sciences opisuje populację, która używała narzędzi już 4300 lat temu.

Epoka kamienia szympansów poprzedza powstanie osiadłych wiejskich osad rolniczych w tej części afrykańskiego lasu deszczowego, napisali badacze w swoim studium. Nie jest jasne, jak naczelne zaczęły używać tych narzędzi do ułatwienia sobie życia; naukowcy wierzą, że było to rodzaj udarowej kultury materialnej odziedziczonej od wspólnego przodka, ale uważają także, że ludzie i szympansy rozwinęli tę zdolność niezależnie od siebie.

To rodzi także kolejną wielką wątpliwość: a co, jeśli zamiast odkrywać starożytne artefakty ludzkie, odkryliśmy w rzeczywistości narzędzia małp sprzed 50 000 lat? W 2022 roku grupa naukowców wysunęła hipotezę, że osadnictwo ludzkie sprzed 50 000 lat w Brazylii zostało w rzeczywistości stworzone przez małpy kapucynki.

Podsumowując, badanie narzędzi innych naczelnych w teraźniejszości może pomóc badaczom wyobrazić sobie narzędzia ludzkie z przeszłości. Orangutany, zauważcie, potrafią używać ostrych narzędzi bez żadnego treningu.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka