Zdjęcie poglądowe
beasternchen
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Współpracujące trzmiele


W porównaniu ze zwierzętami o dużym mózgu, po trzmielach nie spodziewamy się zbyt wiele. Jednak niedawne eksperymenty laboratoryjne opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the Royal Society B pokazują, że nie powinny być one niedoceniane.

Niedawno konkretne badania analizowały możliwość, że zwierzęta mogą mieć świadomość. Teraz, w serii eksperymentów laboratoryjnych, trzmiele, które trenowały razem nad zadaniami, aby zdobyć nagrodę w postaci cukru, miały większe prawdopodobieństwo oczekiwania na swojego partnera przed powrotem do zadania w porównaniu z pszczołami, które trenowały same. To są zaskakujące wyniki!

"Wyniki tego badania podważają konwencjonalne pojęcia na temat owadów, a zdolność do współpracy w dążeniu do wspólnego celu jest obecna nawet w miniaturowym mózgu trzmieli" – mówi Olli Loukola, główny autor badania i ekolog behawioralny na Uniwersytecie w Oulu w Finlandii.

Współpraca jest aspektem zachowania społecznego, który pokazuje świadomość i współpracę z innymi osobnikami. Bardzo często szympansy, delfiny i ptaki były widziane, jak współpracują w dążeniu do wspólnego celu, ale nikt (aż do dziś) nie pomyślałby o trzmielach.

W szczególności, jak możecie zobaczyć na filmie pod poniższym linkiem, Loukola i jego koledzy odkryli, że w różnych eksperymentach owady czekały na przybycie towarzysza przed rozpoczęciem tras prowadzących do nagrody.

"Te wyniki pokazują, że zachowanie kooperacyjne trzmieli nie jest po prostu produktem ubocznym indywidualnych wysiłków, ale jest społecznie wpływowe. Jednakże, aby dowiedzieć się, czy trzmiele naprawdę rozumieją rolę swojego partnera, będą potrzebne dalsze badania z bardziej szczegółowym monitorowaniem ich zachowania podczas współpracy" – piszą badacze w swoim artykule. Ale jak zastosować te przyszłe badania w praktyce?

Po zrozumieniu niezwykłych rzeczy, które potrafią robić trzmiele, w przyszłości można by zastosować tę samą technikę, co w przypadku delfinów. Można by więc poprosić pszczoły o synchronizację podczas naciskania przycisku, aby uzyskać nagrodę.

źródło: SCIENCEALERT

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka