Zdjęcie poglądowe
MonicaMaxWest
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Trujący miś

Niedźwiedzie polarne nie są właściwie drapieżnikami lądowymi, tak bardzo, że ich nazwa naukowa - Ursus maritimus - wskazuje na to, że spędzają dużą część swojego życia w wodzie. Mimo to są uważane za największe lądowe drapieżniki na świecie.

Są również znane z tego, że są jednymi z nielicznych zwierząt zdolnych do gromadzenia znacznych ilości witaminy A w swojej tkance mięśniowej, substancji, która może być śmiertelna dla większości gatunków.

Z tego powodu ich mięso nie jest uważane za jadalne, a Inuici rozwinęli tradycję, która dosłownie zakazuje każdemu człowiekowi zbliżania się do nich. Nawet jeśli myśliwy zdecyduje się zjeść tylko odrobinę ich mięsa, ryzykuje złe samopoczucie, podczas gdy zjedzenie wątroby spowoduje szybkie zgony.

Aby zrozumieć powody, wystarczy przeprowadzić kilka obliczeń. Zalecana dzienna dawka witaminy A dla naszej gatunku wynosi 0,9 mg. Na biegunie północnym można ją uzyskać jedząc zaledwie jedną dziesiątą grama wątroby niedźwiedzia polarnego, podczas gdy cała wątroba zawiera wystarczającą ilość witaminy A, aby zabić aż 52 dorosłych!

Jeśli rozdzielilibyśmy ilości witaminy A obecne w wątrobie tego gatunku, człowiek mógłby przyjmować dzienną dawkę przez następne 143 lata.

Spożycie nawet tylko 2 mg witaminy A dziennie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych i prawdopodobnie Inuici nauczyli się na własnej skórze, że jedzenie mięsa lub tłuszczu niedźwiedzia równa się pewnej śmierci.

Niedźwiedzie polarne gromadzą również wiele innych substancji, które pochłaniają, przeszukując śmieci. Skąd jednak pobierają te duże ilości witaminy A i dlaczego ta substancja (przydatna w małych dawkach) może być śmiertelna?

Niedźwiedzie polarne żywią się głównie fokami, które z kolei żywią się algami morskimi. Te, mimo że są pożywne, są bogate w witaminy A i dlatego są rzadko zjadane przez inne gatunki.

Foki i niedźwiedzie musiały przystosować się do gromadzenia tej substancji w swoich ciałach, która, będąc słabo rozpuszczalna w wodzie, nie może być łatwo eliminowana z komórek naszego ciała.

Niedźwiedzie polarne są również jednymi z najbardziej zagrożonych wyginięciem gatunków, ale niestety wciąż są polowane w niektórych regionach Ziemi.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka