Zdjęcie poglądowe
baechi

Spotkania są częste, ale ataki rzadkie

Nowe badanie pokazuje, że spotkania między ludźmi a białymi rekinami są codziennością na plażach południowej Kalifornii, ale ataki ze strony rekinów są bardzo rzadkie. To podważa powszechne przekonanie, że białe rekiny są niezwykle niebezpieczne dla ludzi.

Chociaż spotkania między ludźmi a białymi rekinami nie są rzadkie, rzadko zdarza się, że ryby atakują. Zgodnie z nowym badaniem opublikowanym w czasopiśmie PLOS ONE, ludzie i rekiny spotykają się praktycznie codziennie wzdłuż niektórych plaż w południowej Kalifornii.

Dokument mówi jasno: ugryzienia są rzadkie, a wielkie białe rekiny prawie nie mają zainteresowania naszym jedzeniem. Aby potwierdzić to stwierdzenie, prowadzący badanie naukowiec przez dwa lata co miesiąc latał dronem nad plażami południowej Kalifornii, obserwując spotkania tych stworzeń z ludźmi.

Wzdłuż tych plaż zespół badawczy zaobserwował interakcję człowiek-rekin w 97% dni, czyli około 24 razy. Jednak w trakcie badania, tylko raz odnotowano nieoficjalne zgłoszenie ugryzienia na tych plażach. Wynika to z faktu, że młode rekiny najprawdopodobniej są zainteresowane zwierzętami, takimi jak płaszczki, które żyją na dnie oceanu i mylą z nimi ludzi.

Ponadto, nawet jeśli rekiny dorastają do około 2,7 metra przed osiągnięciem dojrzałości, mogą się bać ludzi. W istocie, młode osobniki przebywające blisko wybrzeża nie mają zbyt dużego zainteresowania nami, a wyniki pokazują, że spotkania z rekinami są niezwykle powszechne i niezbyt niebezpieczne.

Przez lata mówiliśmy, że nie uważamy, że rekiny są tak niebezpieczne dla ludzi, jak się sądzi, czy jak się nauczyło wierzyć, mówi na koniec Chris Lowe, biolog morski z California State University. I to, co pokazuje to badanie po raz pierwszy, to prawda. Tymczasem liczba tych stworzeń zabitych przez nas jest monstrualna.

źródło: LIVESCIENCE

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać powiadomienia o nowościach i promocjach tylko dla subskrybentów!

Dziękujemy! Twój adres email został dopisany do naszej bazy danych.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka