Zdjęcie poglądowe
djsudermann
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Różowe mleko hipopotamów

Hipopotamy są jednym z największych gatunków występujących w Afryce i są znane na całym świecie ze swojej agresywności oraz z produkcji czerwonego potu. Jednak są również ofiarami pewnych mitów i różnych fake news.

Jednym z takich mitów, który zyskał popularność jakiś czas temu, było stwierdzenie, że hipopotamy produkują bardzo gęste i bogate w składniki odżywcze mleko, podobne do roztopionego masła, które miało jednak charakterystyczny różowy kolor. Mit ten stał się bardzo znany, zwłaszcza po artykule National Geographic rozpowszechnionym w mediach społecznościowych, który starał się go obalić.

Jak stwierdzili liczni zoolodzy pracujący w Afryce lub w zoo, mleko produkowane przez te zwierzęta ma konsystencję bardzo podobną do mleka innych dużych ssaków lądowych kontynentu afrykańskiego, takich jak słonie i nosorożce. Chociaż czasami może mieć odcienie nie do końca białe, nigdy nie przybiera różowego koloru, nawet gdy się psuje, jak sugerowali niektórzy, którzy uwierzyli w ten fake news.

Mleko hipopotamów jest białe lub kremowe, ale gdy samica ma powierzchnię skóry pokrytą swoim charakterystycznym czerwonym potem - który jest w rzeczywistości kombinacją kwasu hiposudorowego i innych substancji chroniących skórę tych zwierząt przed promieniami słonecznymi - czasami te dwa płyny mogą się mieszać, co może prowadzić do powstania mleka o nieco innym kolorze.

Warto dodać, że "czerwonawy pot" tych dużych ssaków chroni ich skórę przed infekcjami bakteryjnymi i pomaga w gojeniu się ran. Nie ma więc nic makabrycznego w produkcji mleka przez ten gatunek.

źródło: Live Science

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka