Mesenchytraeus solifugus
Southwick3

Robaki w lodowcu

W lodowcach Ameryki Północnej latem można zaobserwować ciekawe zjawisko: późnym popołudniem podczas najgorętszych miesięcy z zamrożonej wody wyłaniają się tajemnicze czarne robaki. Powód tego nie jest jasny i naukowcy wciąż próbują odpowiedzieć na to pytanie.

Mówimy o szczególnych robakach lodowych (Mesenchytraeus solifugus), które mają około 1 centymetra długości i są czarne lub brązowe. Oprócz ich specyfiki nagle pojawiających się z lodu, niesamowite jest to, że mimo że są zdolne do życia w temperaturach 0 °C, umierają, jeśli są narażone na zimniejsze temperatury: praktycznie zawsze żyją w ryzyku śmierci.

Te małe robaczki zawierają białka przeciwmrozowe, które zapobiegają ich zamarzaniu i działają niemal odwrotnie: po zimie pojawiają się grubsze, niż były na koniec lata. Co się dzieje z tymi stworzeniami, kiedy chowają się głębiej w śniegu, to tylko jedna z wielu tajemnic, które je otaczają (podczas gdy inne stworzenia wracają do życia po 42 000 lat zamarznięcia).

Kolejna tajemnica dotyczy cyklu rozrodczego, ponieważ nikt naprawdę nie wie, jak i kiedy te zwierzęta się rozmnażają. Na początku lata masz tendencję do widzenia mniejszych robaków lodowych, co sugeruje, że w pewnym momencie wcześniej, ich małe jajka wykluły się i wyskoczyły małe robaki lodowe, powiedział Peter Wimberger z University of Puget Sound.

Według najbardziej wiarygodnych szacunków, każdy lodowiec zawiera około 5 miliardów robaków w swoim wnętrzu, ale ich sekrety mogą wkrótce zginąć razem z lodem, ponieważ odkryto, że wraz zmianą klimatu również robaki lodowe znikną.

źródło: IFLSCIENCE

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać powiadomienia o nowościach i promocjach tylko dla subskrybentów!

Dziękujemy! Twój adres email został dopisany do naszej bazy danych.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka