Psy gryzą przez klimat
Według niedawnego badania przeprowadzonego przez Harvard Medical School, zmiana klimatu może mieć zaskakujący skutek: wzrost liczby ugryzień przez psy. Artykuł opublikowany w czasopiśmie Nature ujawnił, że psy mają tendencję do wykazywania bardziej agresywnych i gryzących zachowań podczas ciepłych, słonecznych i zanieczyszczonych dni.
Badacze przeanalizowali ponad 70 000 udokumentowanych przypadków ugryzień przez najstarszych przyjaciół człowieka w ośmiu miastach amerykańskich, które zostały zarejestrowane między 2009 a 2019 rokiem.
Zestawiając te dane z dostępnymi informacjami meteorologicznymi, stwierdzili wzrost o 11% ugryzień w dniach o wysokiej ekspozycji na promienie UV, o 4% w ogólnie cieplejszych dniach, i o 3% w dniach z większą obecnością ozonu, powszechnego zanieczyszczenia.
Są jednak pewne nieścisłości. Ciepło przecież nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na agresję. Rejestracje ugryzień użyte w badaniu nie zawierają szczegółów takich jak rasa psa, płeć, stan sterylizacji, informacje o osobach, które zostały ugryzione, oraz inne dane, takie jak wiek, płeć i znajomość z psem.
Psy nie są jedynymi zwierzętami, które wykazują większą agresję w ciepło, ponieważ u ludzi również udokumentowano podobne powiązanie.