Seledynek
John Murillo

Pół samiec pół samica

W kolumbijskim lesie zoolodzy uchwycili na filmie niezwykle rzadkiego i żywo zabarwionego ptaka dzikiego, będącego połową zielonej samicy i połową niebieskiego samca.

Ptak, Seledynek, został zauważony przez amatorskiego ornitologa Johna Murillo, który wskazał go zoologowi, profesorowi Hamishowi Spencerowi, który akurat spędzał wakacje w Kolumbii. To dopiero druga znana obserwacja bilateralnego ginandromorfa – organizmu o cechach połowy samicy i połowy samca, podzielonych wzdłuż linii środkowej – w tym gatunku od ponad 100 lat.

„Wielu obserwatorów ptaków mogłoby przeżyć całe życie i nie zobaczyć bilateralnego ginandromorfa w żadnym gatunku ptaka. Zjawisko to jest niezwykle rzadkie u ptaków,” powiedział Spencer w oświadczeniu. „To bardzo uderzające, miałem wielkie szczęście to zobaczyć.”

Film i zdjęcia ptaka, które Spencer sugeruje są „najprawdopodobniej najlepszymi z dzikiego bilateralnego ginandromorfa jakiegokolwiek gatunku ptaka”, pokazują stworzenie z typowym dla samców niebieskim upierzeniem po prawej stronie i zielonym upierzeniem typowym dla samic po lewej. Oba kolory są dość żywe, co czyni podział między nimi szczególnie uderzającym. Seledynki nie są jedynym gatunkiem ptaka, w którym zaobserwowano to zjawisko, i rozciąga się ono również poza ptaki na motyle, pszczoły, a nawet patyczaki. Chociaż zostało udokumentowane u wielu różnych gatunków, bilateralny ginandromorfizm jest generalnie uważany za rzadkość.

Autorzy badania dokumentującego obserwację, w tym Murillo i Spencer, wierzą, że bilateralny ginandromorfizm jest wynikiem rzadkich błędów przed poczęciem i w momencie zapłodnienia. „Zjawisko to wynika z błędu podczas podziału komórki żeńskiej w celu wyprodukowania jajeczka, po czym następuje podwójne zapłodnienie przez dwie plemniki,” wyjaśnił Spencer. Uważa się, że podwójne zapłodnienie może wyjaśniać, dlaczego poprzednia obserwacja tego niezwykłego zjawiska w tym gatunku ptaków miała odwrotny wzór kolorów.
Pomimo niezwykłego wyglądu, zespół nie zauważył niczego innego niepokojącego u seledynka. Był obecny w lesie przez co najmniej 21 miesięcy, podczas których zachowywał się podobnie jak inne dzikie osobniki swojego gatunku. Nie jest jednak jasne, czy ptak był płodny lub rozmnażał się w tym czasie; badacze nie byli świadkami żadnego zachowania zalotnego, a ptak zwykle trzymał się na uboczu.

Bez względu na to, zespół wierzy, że rzadka obserwacja dodaje kolejną część do układanki zrozumienia określania płci u ptaków. Spencer wyraził nadzieję, że odkrycie zainspiruje ludzi do „doceniania wyjątków” i interesujących objawień, które mogą przynieść.

„Zawsze bądź na baczności na osobliwości,” zakończył zoolog.

źródło: Journal of Field Ornithology

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka