Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Po co psu ogon

Ogon dla wielu gatunków zwierząt jest niezbędny i pełni zawsze jakąś rolę. Na przykład wielu mięsożerców używa go, aby być bardziej zwinnym podczas polowania. Do tej pory jednak naukowcy nie wiedzieli, czy dotyczy to również psów.

W nowym badaniu udało się odpowiedzieć na to pytanie. Łącząc dane eksperymentalne, modele matematyczne i symulacje, międzynarodowy zespół badaczy odkrył, że ogon psa ma bardzo ograniczoną rolę w stabilizacji. "Nie wiadomo, czy więksi mięsożercy, jak psowate, nadal mogą używać ogona w tym celu, czy też muszą używać innych kończyn, np ruchu głowy" - pisze Tom Rottier z Max Planck Institute for Intelligent Systems w Niemczech."


Badacze uzyskali dane z szczegółowych badań nad tym, jak psy poruszaja się i skaczą i uzyskali skalowalne modele 25 różnych gatunków psów podczas skakania.

Dane te zostały następnie odtworzone w symulacjach, gdzie specjaliści odkryli, czy ustawienie ogona miało znaczący wpływ na skok.

Odpowiedź była negatywna: badacze odkryli, że symulowane psy były w stanie skakać niezależnie od tego, co robiły ich ogony. Wcześniej przypuszczano również, że większe i szybsze psy używają ogona jako balastu, ale to nowe odkrycie nie potwierdza tej tezy.

źródło: bioRxiv

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka