Zdjęcie poglądowe
pixaguck
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Po co koniom podkowy?

Dziś chcemy wyjaśnić, dlaczego koniom zakłada się podkowy. To starożytna technika, stosowana od długiego czasu w historii ludzkości. Aby zrozumieć powód, musimy cofnąć się w czasie: konie (Equus caballus) zostały udomowione do użytku człowieka i selektywnie hodowane pod kątem wydajności, a obuwie, które noszą, jest konieczne, ponieważ ich kopyta są bardzo delikatne i wymagają dodatkowej ochrony przed ścieraniem.

Zewnętrzna powłoka kopyta to materiał podobny do rogu, który stale rośnie i musi być regularnie przycinany (podobnie jak ludzkie paznokcie). Podkowa, oprócz utrzymania prawidłowego kształtu kopyta, chroni je przed nierównym terenem, takim jak piasek czy kamienie, które mogą powodować ścieranie zewnętrznej warstwy i narażać wewnętrzne, bardzo wrażliwe na ból, kopyto.

Takie ograniczenia mogłyby uniemożliwić wykorzystanie koni na polu bitwy czy podczas żniw, dlatego dołożono podkowy, aby uczynić je bardziej wytrzymałymi. Jeśli zastanawiasz się, czy kucie jest bolesne dla zwierzęcia, odpowiedź brzmi nie - w ścianie kopyta nie ma naczyń krwionośnych ani nerwów.

Jeśli więc podkowa jest prawidłowo przybita, zabieg nie jest bolesny. Ta praktyka znacząco wydłuża także życie konia, ponieważ zapobiega kulawieniu i innym komplikacjom, które mogłyby zmusić zwierzę do niewychodzenia na spacery.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka