Partenogeneza u krokodyli
Naukowcy zanotowali pierwszy na świecie przypadek partenogenezy u krokodyli - samica złożyła jaja bez zapłodnienia. Badacze sugerują, że taki sposób rozmnażania mógł istnieć już za czasów dinozaurów.
Niezwykłe odkrycie: partenogeneza u krokodyli
To naprawdę szokująca wiadomość, ponieważ jest to pierwszy na świecie udokumentowany przypadek, w którym samica krokodyla zdołała złożyć jaja bez kopulacji z samcem.
Połączenie z przeszłością
Zaskakujące odkrycie zostało opublikowane w Biology Letters. Amerykańscy badacze nawet przypuszczają, że taki sposób rozmnażania mógł istnieć już za czasów dinozaurów. Ale o co dokładnie chodzi?
Jak wspomniano, samica tego zwierzęcia złożyła kilka jaj bez kopulacji. Mówimy o metodzie rozmnażania bez zapłodnienia, zwaną partenogenezą, która została już udokumentowana u ponad 80 gatunków kręgowców. Mimo że jest to norma u jaszczurek i rekinów, do tej pory nigdy nie zaobserwowano tego u krokodyli.
Co więcej, jakby niezwykłość tego zdarzenia nie wystarczała, jedno z jaj zawierało płód genetycznie niemal identyczny z matką.
Krokodyle - łącznik z dawnym życiem na Ziemi
Po odkryciu krokodyla sprzed 95 milionów lat z dinozaurem w żołądku, oto kolejna ciekawostka na temat tych pięknych zwierząt, które są kluczowym ogniwaem łączącym nas z przeszłością życia na Ziemi.