Zdjęcie poglądowe
Kleinberger, R., et al (2023)

Papuzie wideorozmowy

W innowacyjnym eksperymencie papugi z różnych gatunków nawiązywały relacje społeczne przez wideo połączenia, co potwierdziło ich wysoki poziom inteligencji oraz potrzebę interakcji społecznych.

Papugi są czwartym najpopularniejszym zwierzęciem domowym w Stanach Zjednoczonych - ponad 20,6 miliona papug jest hodowanych w domach na terenie całego kraju. Są to ptaki o wysokiej inteligencji, skomplikowanych potrzebach społecznych, poznawczych i emocjonalnych. W naturalnym środowisku, większość gatunków papug zwykle żyje w dużych stadach, natomiast w niewoli często żyją one same, co może prowadzić do braku socjalizacji z innymi ptakami. Teraz, nowe badanie zapewniło papugom możliwość nawiązywania kontaktów i zawierania przyjaźni poprzez wideorozmowy.

Pierwsze w swoim rodzaju eksperyment trwał trzy miesiące i objął 18 ptaków różnych gatunków papug, w tym szare papugi afrykańskie, nimfy i arę. Według badaczy, jest to pierwsze badanie, które oferuje zwierzętom możliwość kontaktu z innymi zwierzętami kiedy tylko chcą. Początkowo przeprowadzono fazę pierwszą "spotkania i powitania", podczas której ptaki nauczyły się związku pomiędzy dzwonieniem dzwonkiem, dotknięciem zdjęcia innego ptaka na swoich tabletach, a później, połączeniem z wybranym ptakiem za pomocą wideorozmowy.

Ptaki zostały podzielone na pięć różnych grup. Podczas pierwszej fazy, każdy ptak spotkał się dwa razy ze wszystkimi innymi ptakami w swojej grupie i otrzymał nagrodę za dzwonienie dzwonkiem, ale nie podczas samych rozmów. Rozmowa była kończona, jeśli papugi wykazywały brak zainteresowania, opuszczały przestrzeń lub wykazywały jakiekolwiek oznaki stresu, a na tym etapie te, które to robiły, często były wycofywane z badania.

W fazie drugiej, pozostałe 15 ptaków zostało ponownie przesortowanych na sześć mniejszych grup. Tutaj miały one wiele trzygodzinnych sesji, podczas których mogły wybrać, czy chcą zadzwonić do innych ptaków w swojej grupie, z maksymalną ilością dwóch połączeń na trzygodzinną sesję. Po każdej sesji, opiekunowie przesyłali nagrania wideo i prowadzili dziennik wideorozmowy. Na koniec fazy drugiej, każdy opiekun wypełnił ankietę po badaniu i udzielił wywiadu.

"Jednym z najbardziej zaskakujących wyników badania było to, że ptaki zaczęły rozwijać preferencje" , powiedziała Rébecca Kleinburger, główna autorka badania i badaczka z Northeastern University, IFLScience.

"Zaskoczyło nas to, że każda papuga w naszym badaniu rozwijała własny sposób korzystania z systemu i miała swoją własną osobowość podczas rozmów. Wydaje się, że rozwijają one preferencje co do tego, do kogo mają dzwonić, a ptaki, które były najbardziej społeczne (najczęściej dzwoniły, dzwoniły szybciej i pozostawały zaangażowane), wydawały się również być najczęściej wybierane przez inne ptaki."

Komentarze z wywiadów i ankiety pokazały, że opiekunowie uważali, że ptaki cieszyły się doświadczeniem wideorozmów z innymi ptakami. Żaden z opiekunów nie zgłosił negatywnych doświadczeń ze swoim ptakiem. Opiekun papugi o nazwie P2 napisał: "Był zaangażowany, ponieważ patrzył na ekran, rozmawiał z [P1], zapraszał [P1] do zabawy z nim. Kiedy [P1] wyszedł poza ekran, wołał, aby [P1] wrócił".

Niektórzy opiekunowie zgłosili nowe zachowania u swoich uczestników, w tym nowe zachowania lotne, spokojniejsze zachowania i nowe zachowania związane z poszukiwaniem pokarmu. Inna papuga, znana jako P11, zdawała się stać się bardziej pewna siebie, jak zauważył opiekun: "Po rozmowach z [P10], zaczęła więcej latać. Myślę, że zdała sobie sprawę, że latanie to normalne zachowanie. [...] Jestem z tego bardzo zadowolony!"

Ogólnie zespół stwierdził, że większość ptaków (78 procent) reagowała na obecność innego ptaka na ekranie, a papugi reagowały różnie w zależności od tego, który ptak był po drugiej stronie rozmowy. Ponadto, im więcej połączeń otrzymywały papugi, tym więcej ich inicjowały i były bardziej skłonne do utrzymania zaangażowania podczas rozmów, które same rozpoczęły.

"Zobaczyliśmy naprawdę zachęcające wyniki z badania. Papugi wydawały się zrozumieć, że naprawdę nawiązują kontakt z innymi ptakami na ekranie, a ich zachowanie często odzwierciedlało to, czego można by się spodziewać po rzeczywistych interakcjach między tymi typami ptaków", powiedziała dr Jennifer Cunha, współautorka i współzałożycielka Parrot Kindergarten, Inc. w oświadczeniu.

"Niektóre z papug, które uczestniczyły w naszym pilotażowym badaniu, kontaktują się nawzajem do dnia dzisiejszego, około rok później", powiedziała Kleinburger do IFLScience. "Wszyscy ludzcy uczestnicy naszego badania zgłosili również zainteresowanie kontynuowaniem umożliwiania rozmów swoim ptakom".

Zespół nadal pracuje nad rozwojem solidnych ram etycznych dla fizycznego, psychicznego i emocjonalnego dobrostanu zwierząt, które nie koncentrują się wokół opiekunów ludzkich. "Badania takie jak to pomogą nam dowiedzieć się, jak to wygląda i jak możemy budować lepsze systemy w nadchodzących latach", powiedziała dr Ilyena Hirskyj-Douglas z School of Computing Science na Uniwersytecie w Glasgow.

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać powiadomienia o nowościach i promocjach tylko dla subskrybentów!

Dziękujemy! Twój adres email został dopisany do naszej bazy danych.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka