Zdjęcie poglądowe

Oszukaj mydłem komara

Czy jesteś magnesem na komary? Często wydaje się, że komary preferują pewne "smaki" ludzi bardziej niż inne, ale teraz nowe badania wykazały, że pewne mydła mogą znacznie zwiększyć lub zmniejszyć twoje szanse na ugryzienie przez komara.

"Zadziwiające jest to, że ta sama osoba, która jest niezwykle atrakcyjna dla komarzyc kiedy jest nieumyta, może stać się jeszcze bardziej dla nich atrakcyjna dzięki jednemu mydłu, a potem stać się odstraszającą lub odpychającą dzięki innemu mydłu" - powiedział autor i neuroetolog Clément Vinauger w oświadczeniu.

Taki znaczący efekt wpływa na nasze unikalne profile zapachowe, które staramy się maskować od czasów starożytnych. Ale czy dobra kąpiel w bąbelkach może sprawić, że staniemy się bardziej atrakcyjni dla naszych współczłonków gatunku, a jednocześnie zmienić sposób, w jaki widzą nas krwiożercze owady?

Chociaż wszystko, począwszy od grupy krwi (grupa O jest bardzo popularna), aż po związki chemiczne, wpływa na to, jak silnym magnesem na samice komarów jest dana osoba. Komarzyce początkowo przyciąga wydychany przez nas dwutlenek węgla. Ciepło ciała jest prawdopodobnie również ważne, ale kiedy komar zbliża się, reaguje na zapach skóry jako potencjalnego źródła krwi.

Mówimy "ona", ponieważ to tylko samice komarów ssą krew, która jest pełna białek i aminokwasów, stanowiąc idealne prenatalne suplementy dla rozwijających się jaj. Dlatego samice komarów piją krew tylko wtedy, gdy rozwijają jaja - w pozostałym czasie jedzą nektar roślinny, podobnie jak samce.

Jeśli lubią jeść nektar roślinny, to czy pokrycie siebie botanicznymi substancjami sprawi, że staniemy się bardziej lub mniej atrakcyjni dla komarów? Czterech ludzi zdecydowało się to sprawdzić, zgłaszając się na ochotnika do zdefiniowania swoich profili zapachowych zarówno w stanie nieumytym, jak i po umyciu się czterema markami mydła - Dial, Dove, Native i Simple Truth.

"Każdy pachnie inaczej, nawet po zastosowaniu mydła; twój stan fizjologiczny, sposób życia, to co jesz i miejsca, które odwiedzasz, wszystko to wpływa na twój zapach", mówi współautorka i biolog Chloé Lahondère. "A mydła drastycznie zmieniają sposób, w jaki pachniemy, nie tylko dodając chemikalia, ale także powodując zmiany w emisji związków, które już naturalnie produkujemy".

Wolontariusze mieli różne profile zapachowe i niektórzy byli bardziej atrakcyjni dla komarów niż inni. Testy przeprowadzono z żywymi samicami komarów, używając tkanin, które nosili ludzie, tak aby wydychany dwutlenek węgla nie wpływał na wyniki.

Mycie mydłami Dove i Simple Truth sprawiło, że niektórzy z wolontariuszy byli silniejszymi magnesami na komary w porównaniu do stanu przed umyciem, ale mydło Native miało bardziej odstraszający efekt. Badacze chcieli wiedzieć dlaczego, więc przeanalizowali skład chemiczny mydeł i wskazali konkretne składniki, które wydawały się być związane z odstraszaniem lub przyciąganiem.

"Z tymi mieszaninami uwzględniliśmy tylko te chemikalia, których statystyki mówiły nam, że są ważne dla przyciągania lub odstraszania", powiedział Vinauger. "Wybrałbym mydło o zapachu kokosu, jeśli chciałbym zmniejszyć przyciąganie komarów."

Teraz zespół planuje przetestować kolejne mydła w nadziei na zidentyfikowanie kluczowych atraktantów i repelentów, które mogłyby pomóc nieszczęsnym magnesom na komary, oraz zbadać, czy ich wpływ zmienia się w ciągu dnia.

źródło: iflscience

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka