Zdjęcie poglądowe
krzysztofniewolny
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Obrona gąsienic

Gąsienice nie są tak bezbronne, jak się wydaje. Mogą bowiem wykrywać swoich drapieżników za pomocą specjalnych sensorów elektrycznych, które oprócz ograniczania szkód pozwalają im zorganizować się przed ewentualnym atakiem.

Takie stwierdzenie pochodzi z nowego badania przeprowadzonego przez biologów z Uniwersytetu w Bristolu, którzy obserwowali zachowanie obronne różnych gatunków gąsienic, gdy były atakowane przez osy.

To, co umożliwia tym owadom wykrywanie potencjalnego zagrożenia, to pole elektryczne obecne na powierzchni samych drapieżników, wywołane przez frenetyczne trzepotanie ich skrzydeł podczas lotu.

"Już wcześniej wiedzieliśmy, że wiele zwierząt naturalnie gromadzi elektryczność statyczną na swoich ciałach, poruszając się w swoim środowisku" - powiedział Sam England, jeden z autorów artykułu opublikowanego w PNAS. "W szczególności przypuszczaliśmy, że włoski owadów mogą ładować się ujemnie, tworząc pole elektryczne. Nie przypuszczaliśmy jednak, że to pole może być wykrywane przez inne gatunki."

Po wykryciu pola elektrycznego drapieżników, gąsienice mają średnio kilka sekund, aby się oddalić lub zwinąć w kłębek, oferując napastnikowi tylko swoją drażniącą powierzchnię, bogatą w swędzące włoski. Oczywiście, takie zachowanie nie chroni ich całkowicie przed ryzykiem złapania i przeniesienia do gniazda, ale z pewnością ogranicza liczbę os zdolnych do tego.

Wśród gatunków, które potrafią się w ten sposób chronić przed osami, znajduje się na przykład gąsienica motyla tyria jacobaeae, gąsienica motyla vaporiera (Telochurus recens) i gąsienica motyla pawiego oczka europejskiego (Aglais io). Gatunki te można spotkać na angielskich polach uprawnych.

Wyniki uzyskane z tego badania są jednak bardzo niepokojące, ponieważ pokazują również, że gąsienice są wrażliwe na częstotliwości emitowane przez linie energetyczne. Jest to poważny problem, biorąc pod uwagę wymieranie owadów, które można zaobserwować w nadmiernie uprzemysłowionych krajach.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka