Zdjęcie poglądowe
Etouale
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Niebezpieczne związki

Bisfenol A (BPA), wszechobecny składnik plastików, budzi niepokój ze względu na jego potencjalnie szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt domowych. W obliczu globalnych badań nad skutkami BPA, świat dąży do ograniczenia jego użycia i poszukiwania bezpieczniejszych alternatyw.

Bisfenol A (BPA), określany także jako 2,2-bis(p-hydroksyfenylo)propan, to związek chemiczny należący do kategorii fenoli, opracowany w późnych latach XIX wieku przez naukowca rosyjskiego pochodzenia, Aleksandra Dianina. W miarę postępu technologicznego i rozwoju przemysłu następował spadek zainteresowania opakowaniami wykonanymi z materiałów naturalnych takich jak szkło, ceramika, czy drewno, na rzecz plastiku, który oferował korzyści w postaci łatwości i niskich kosztów produkcji. Dzięki swoim unikatowym właściwościom fizycznym, BPA znalazł szerokie zastosowanie w produkcji różnego rodzaju polimerów, w tym poliwęglanów i żywic epoksydowych, które cechują się wytrzymałością, lekkością, elastycznością oraz odpornością na uszkodzenia i promieniowanie UV, co czyni je atrakcyjnym wyborem dla wielu zastosowań.

BPA jest obecnie powszechnie stosowany w wielu przedmiotach użytku codziennego, takich jak butelki na napoje, powłoki wewnętrzne puszek, papier termiczny, zabawki, materiały stomatologiczne, smoczki i butelki niemowlęce, a także w niektórych lekach i kosmetykach jako antyoksydant. Ponadto znajduje się w produktach takich jak płyty CD, monitory komputerowe i reflektory samochodowe.

Z badań wynika, że BPA może przenikać do otaczającego nas środowiska z produktów plastikowych, będąc obecnym w wodach powierzchniowych, glebie, powietrzu, a także w kurzu domowym, żywności, napojach i wodzie z kranu. Wykryto go nawet w tak odległych miejscach jak lody Antarktyki. Potwierdzono również, że BPA może dostać się do organizmu człowieka na różne sposoby, w tym przez układ pokarmowy, drogi oddechowe i skórę, a także istnieje potencjalna możliwość przenikania przez łożysko w trakcie ciąży.

Skutki toksyczne BPA zostały szeroko zbadane i obejmują między innymi negatywny wpływ na układy: hormonalny, rozrodczy, nerwowy, immunologiczny oraz krążenia. Związek ten wykazuje strukturalne podobieństwo do estrogenów i może przyczyniać się do występowania zaburzeń metabolicznych, nowotworów, a także schorzeń neurodegeneracyjnych.

W reakcji na te obawy, wiele krajów wprowadziło ograniczenia w stosowaniu BPA, zwłaszcza w produktach przeznaczonych dla dzieci i kobiet w ciąży. Rozważane są również alternatywy dla BPA, takie jak bisfenol S (BPS), jednak wstępne badania sugerują, że mogą one wywierać podobne negatywne efekty.

Problem BPA dotyczy również zwierząt domowych, takich jak psy i koty, które są narażone na ekspozycję na ten związek przez pożywienie, przedmioty codziennego użytku i zabawki. Dotychczasowe badania wskazują na negatywny wpływ BPA na zdrowie zwierząt, podkreślając potrzebę dalszych badań w tym obszarze.

W konkluzji, obecność i działanie BPA w środowisku i jego wpływ na zdrowie ludzi oraz zwierząt wymaga kontynuacji badań i środków zaradczych, w tym większej regulacji prawnej oraz poszukiwania bezpiecznych alternatyw.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka