Zdjęcie poglądowe
Psubraty
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Największy pająk Polski

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jaki jest największy pająk występujący w Polsce? Odpowiedź brzmi: Bagnik nadwodny. Pająk ten może się poszczycić imponującym rozmiarem, osiągającym aż 2,2 cm długości ciała, co razem z odnóżami daje mu ogólną rozpiętość do 7 cm. Dla miłośników arachnidów i przyrody, zapraszamy na fascynującą podróż po świecie tego niezwykłego stawonoga.

Imponujące rozmiary i charakterystyczny wygląd

Bagnik nadwodny, część europejskiej rodziny darownikowatych, jest największym pająkiem z tego gatunku występującym w Polsce. Choć rozmiary jego ciała wahają się od 1,5 do 2,2 cm, długie odnóża sprawiają, że wydaje się znacznie większy, osiągając całkowitą rozpiętość do 7 cm. Samice są zazwyczaj większe od samców, zgodnie z powszechnym trendem obserwowanym u wielu gatunków pająków.

Bagnik nadwodny ma charakterystyczne brązowe ubarwienie, ozdobione niewielkimi biało-kremowymi plamkami na odwłoku. Jego nogi są pokryte bladym czarnym kolorem, co dodaje mu jeszcze większej osobliwości.

Bagnik Nadwodny: Świetny Pływak i Znakomity Łowca

Pająk ten nie bez powodu nosi swoje nazwisko nadwodny. Jest znakomitym pływakiem i potrafi poruszać się po powierzchni wody, a nawet nurkować. Te zdolności wykorzystuje, by polować na swoje ulubione ofiary, takie jak owady, ryby do wielkości ciernika, kijanki, a nawet niewielkie żaby.

Bagnik nadwodny zasiedla różne tereny wodne, takie jak rzeki, jeziora, podmokłe łąki oraz lasy bagienne. Jest to istotne dla jego strategii polowania i ogólnego trybu życia.

Wędkarski kac i inne ciekawostki

Nie wszystko jest jednak tak spokojne i idylliczne w świecie bagnika nadwodnego. Pająk ten jest znany wśród wędkarzy, nie tylko za sprawą swojego imponującego rozmiaru, ale także z powodu legend krążących na temat jego ukąszeń. Najpopularniejsza z nich mówi o tzw. wędkarskim kacu.

Według tych opowieści, ukąszenie bagnika nadwodnego jest nie tylko bolesne, ale także wywołuje objawy przypominające kaca po nadmiernym spożyciu alkoholu. Dr hab. Stanisław Czachorowski, ekolog i etymolog z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, potwierdza to na swoim blogu, dodając jeszcze większej intrygi do tajemniczego świata tego pająka.

Chociaż bagnik nadwodny nie jest często spotykany w Polsce, jego obecność nadal wzbudza podziw i fascynację. Przyczynia się do tego jego niezwykły wygląd, zdolności łowieckie i niepowtarzalne miejsce w polskiej faunie.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka