Zdjęcie poglądowe
MOs810

Najstarsze zwierzę w zoo

Marta, aligatorzyca zamieszkująca płockie zoo, jest najstarszym zwierzęciem mieszkającym w europejskich ogrodach zoologicznych. 20 maja będzie obchodziła swoje 93. urodziny. Zoo w Płocku przypomniało historię Marty i zaprosiło na uroczyste przyjęcie na jej cześć, które odbędzie się w sobotę. Podczas jubileuszu nie zabrakło opowieści o jej życiu i atrakcji dla najmłodszych.

Podczas uroczystości zaplanowano pokaz karmienia Marty. Aligatorzyca otrzyma na prezent tort z jej ulubionych smakołyków, w tym ryb. Będzie również przygotowany drugi tort dla gości - w kształcie krokodyla. Goście będą mieli także okazję bliżej poznać innych mieszkańców herpetarium, a dla dzieci zostaną przygotowane animacje i konkursy z nagrodami.

Marta, zdrowa i pełna apetytu, z niecierpliwością czeka na gości. Jest bardzo łagodna i chętnie pozuje do zdjęć. Była także gwiazdą filmową - w 1970 roku zagrała w komedii Hydrozagadka.

Marta wykluła się w 1930 roku w ogrodzie Reptile Jungle w Slidell w USA. Do płockiego ogrodu trafiła 19 sierpnia 1960 roku razem z samcem Pedro. Niestety, Marta nigdy nie zaakceptowała Pedro, który został przekazany do zoo we Wrocławiu. Kilka prób sparowania Marty z innymi samcami zakończyło się niepowodzeniem.

Marta brała udział w filmie Hydrozagadka w 1970 roku. Podczas kręcenia zdjęć doszło do sytuacji, w której wydawało się, że sama Marta może zniknąć, salwując się uceczką do Zalewu Zegrzyńskiego. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło.

Aligator missisipijski, którym jest Marta, osiąga długość od 3 do 6 metrów i masę ciała do 300 kg. Zazwyczaj żyją od 60 do 70 lat, co sprawia, że 93-letnia Marta jest prawdziwym rekordzistą. Jej uroczystość urodzinowa rozpocznie się 20 maja o godzinie 11.

Zoo w Płocku, położone na skarpie nad Wisłą, powstało w 1951 roku. Obecnie mieszka tam około 7,5 tysiąca zwierząt reprezentujących ponad 580 gatunków, w tym wiele rzadkich i zagrożonych wyginięciem. W ogrodzie działa jeden z największych w Polsce pawilonów dydaktyczno-naukowych, prezentujący między innymi ekspozycję gadów i płazów, aranżację lasu tropikalnego oraz akwaria z fauną

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać powiadomienia o nowościach i promocjach tylko dla subskrybentów!

Dziękujemy! Twój adres email został dopisany do naszej bazy danych.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka