Leptanilla voldemort
Mark Wong/UWA/Warner Bros. Entertainment
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Mrówka Voldemorta

Na pierwszy rzut oka jest to niepozorny owad, o mało wyrazistym kolorze i anatomicznie bardzo podobny do wielu innych gatunków, które można znaleźć na bezkresnych pustkowiach australijskiego pustynnego krajobrazu. A jednak Leptanilla voldemort ma w sobie coś szczególnego, co sprawia, że staje się sławna.

Jest to mrówka o specyficznym zachowaniu, która całe swoje życie spędza pod ziemią, na głębokości około 25 metrów poniżej poziomu gruntu. Ich mrowiska bowiem nie mają wyjść na zewnątrz, a jej robotnice nigdy nie wychodzą na powierzchnię, aby zdobywać nasiona czy inne rodzaje pożywienia.

Właśnie ze względu na jej zamiłowanie do ciemności i zaciemnionych środowisk, badacze z Uniwersytetu Zachodniej Australii - autorzy jej odkrycia - postanowili nadać jej gatunkowi imię złoczyńcy z sagi o Harrym Potterze, Lorda Voldemorta, który jak wielu pamięta, w powieściach jest nazywany również "Tym, Którego Imienia Nie Wolno Wymawiać".

Biorąc pod uwagę ukryty tryb życia tego szczególnego gatunku, zoologom bardzo trudno było go badać, tak bardzo, że ograniczyli się do schwytania tylko dwóch okazów w suchej regionie Pilbara, na północy Zachodniej Australii.

Jak dodatkowo wyjaśnił jeden z autorów odkrycia, Mark Wong, Leptanilla voldemort nie tworzy mrowisk liczących tysiące osobników, ale tylko małe grupy, składające się maksymalnie ze stu robotnic, dwóch tuzinów mrówek żołnierzy i królowej.

"Dostosowując się do życia pod ziemią, robotnice stały się całkowicie ślepe i pozbawione pigmentacji, co sprawia, że są blade jak złoczyńca z Harryego Pottera. Ponadto osiągają długość zaledwie jednego lub dwóch milimetrów i nie są dużo większe od ziarnka piasku, co pozwala im bez wysiłku poruszać się w podziemiach" - wyjaśnił Wong.

Biorąc pod uwagę, że te mrówki muszą przecież coś jeść, naukowcy przypuszczają, że żywią się różnymi innymi zwierzętami występującymi w australijskim podziemiu, w tym srebrnikami, stonogami i wijami. Ustalono również, że te mrówki mają wzmocnione żuwaczki i są zdolne do wykonywania jadowitych ukłuć, co stanowi doskonałe narzędzie do szybkiego zabijania ofiar w ciemnościach.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka