Saurona Triangula
B. Huertas (c) Trustees Natural History Museum
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Motyl Saurona


Naukowcy uwielbiają nadawać nazwy nowym odkryciom. Co więcej, często są też nerdami i nie jest rzadkością, że czerpią właśnie z popkultury pod kątem terminów i nomenklatury (na dowód tego jest wąż nazwany na cześć postaci z Harryego Pottera). Tak więc nazwa tego motyla została zainspirowana jednym z najbardziej znanych złoczyńców w kinie.

Tak, zgadliście. Nowy rodzaj motyli o nazwie Saurona zaczerpnął swoją nazwę od ciemnego władcy Saurona, który pojawia się w sagi "Władca Pierścieni" J.R.R. Tolkiena. To nie pierwszy raz, kiedy naukowcy czerpią inspirację z fantastycznego świata stworzonego przez ojca nowoczesnej fantasy.

Eksperci zidentyfikowali dwie gatunki nowego rodzaju: Saurona triangula i Saurona aurigera, które obie żyją w południowo-zachodnim amazońskim lesie deszczowym. Blanca Huertas, starsza kurator motyli w Natural History Museum w Londynie, stwierdziła, że zainspirowały ją wzory w kształcie oka na skrzydłach, które jej zdaniem przypominały ognistoczerwone i czarne oko ciemnego władcy (jak można zobaczyć w poście na końcu wiadomości).

"Nadanie tym motylom nietypowej nazwy pomaga przyciągnąć uwagę na tę niedocenianą grupę", stwierdziła badaczka w artykule Washington Post. Co więcej, nowy rodzaj jest częścią szerszej podkategorii motyli zwanej Eupticiina, które wszystkie są znane z tego, że są stosunkowo małe, brązowe i trudne do odróżnienia od siebie; co czyni je jedną z najbardziej złożonych grup motyli do badania w amerykańskich tropikach... trudne do "pokonania" właśnie jak Sauron.

źródło: SCIENCEALERT

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka