Zdjęcie poglądowe
PN Sena Oura, Chad MEPDD/WCS

Lwy wracają do Czadu

Przywracanie populacji lwów w Czadzie jest coraz bardziej realne, zgodnie z najnowszymi doniesieniami konserwatorów z Parku Narodowego Sena Oura, którzy po raz pierwszy od prawie dwóch dekad zaobserwowali dzikiego lwa na tym obszarze.

Jeszcze lepiej, duża lwica wydaje się być w doskonałej kondycji. Uchwycona została na zdalnej kamerze w lutym. Organizacja Wildlife Conservation Society (WCS) z siedzibą w Nowym Jorku, opisuje kociego gościa jako "piękną lwicę, w najlepszym okresie życia i wyraźnie w doskonałym stanie zdrowia".

Lwy, często uważane za jeden z najbardziej ikonicznych gatunków dzikiej fauny afrykańskiej, od 1996 roku są klasyfikowane jako "narażone na wyginięcie" przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN). To tylko jeden stopień powyżej "zagrożonych", i jest jasne dlaczego: według najnowszej oceny populacji gatunku, liczba dzikich lwów spadła o prawie połowę w ciągu zaledwie trzech pokoleń.

W Sena Oura, będącym częścią większego obszaru Bouba Ndjida-Sena Oura na granicy Kamerunu i Czadu, gatunek ten jest technicznie już wymarły. W przeszłości region ten był miejscem "bezwzględnego, zorganizowanego kłusownictwa", jak wyjaśnia WCS - co spowodowało spadek populacji lwów w Afryce Zachodniej i Środkowej o szacunkowe 66 procent w ciągu ostatnich trzech dekad.

Ostatnio sytuacja skorzystała na silnym zaangażowaniu w ochronę przyrody ze strony rządów Czadu i Kamerunu, jednak obraz nadal nie jest piękny: mniej niż 1000 z 22 000-24 000 lwów przeżywających na wolności należy do genetycznie odrębnego podgatunku afrykańskiego zachodniego i środkowego, a populacje są "szczególnie małe i rozdrobnione", zauważa WCS.

Dlatego obserwacja zdrowej lwicy na tym obszarze jest powodem do świętowania i kolejnym znakiem, obok odradzających się populacji w sąsiednim Parku Narodowym Bouba Ndjida w Kamerunie, że niedawne lokalne wysiłki na rzecz ochrony przyrody mogą przynosić efekty.

"To jest ogromnie zachęcające", powiedział BBC News dyrektor wykonawczy Programu Big Cat WCS, Luke Hunter. "Kluczowe samice są podstawą każdej populacji lwów, a one nie są wielkimi wędrownikami: zamieszkują obszary, które mają zdobycz i są bezpieczne dla wychowania swoich młodych."

"Jestem pewien, że nie jest sama", dodał.

Jest to ważne odkrycie dla regionu, który wcześniej był ogniskiem intensywnego kłusownictwa. W Czadzie i Kamerunie, gdzie zlokalizowany jest Park Narodowy Sena Oura, lwy zostały w znacznym stopniu wytrzebione przez nielegalne polowania. Dzisiaj, dzięki staraniom organizacji konserwacyjnych, takich jak WCS, oraz lokalnym rządom, które podjęły działania na rzecz ochrony dzikiej przyrody, lwy zaczynają powoli wracać do tych obszarów.

Odkrycie zdrowej, dorosłej lwicy jest dowodem na to, że te wysiłki przynoszą rezultaty. Choć jest to tylko jeden lew, jest to krok w dobrym kierunku i daje nadzieję na odbudowę populacji lwów w regionie.

Ważne jest jednak, aby pamiętać, że praca nie jest jeszcze skończona. Lwy nadal są gatunkiem zagrożonym i wymagają dalszej ochrony i zachowania siedlisk. Dzięki ciągłym wysiłkom na rzecz ochrony i odnowy siedlisk, a także edukacji społeczności lokalnych na temat znaczenia ochrony lwów, istnieje nadzieja, że te majestatyczne stworzenia będą mogły ponownie rozkwitnąć w swoim naturalnym środowisku.

źródło: IFLCIENCE

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać powiadomienia o nowościach i promocjach tylko dla subskrybentów!

Dziękujemy! Twój adres email został dopisany do naszej bazy danych.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka