Zdjęcie poglądowe
wal_172619

Łoś z wścieklizną

Naukowcy niedawno potwierdzili na Alasce pierwszy zarejestrowany przypadek łosia cierpiącego na wściekliznę, po tym jak zwierzę zostało zauważone, jak potyka się i próbuje zaatakować mieszkańców małej społeczności.

Łoś wydawał się niezrównoważony, miał dużo śliny w pysku i brakowało mu sierści w niektórych miejscach, powiedział Doug Vincent-Lang, komisarz lokalnego departamentu rybołówstwa i łowiectwa.

Władze zastrzeliły zwierzę, które okazywało oznaki agresji wobec ludzi, krótko po jego wejściu do wioski Teller w zachodniej Alasce. Później autopsja zidentyfikowała wirus wścieklizny w mózgu łosia.

Wirus jest przenoszony przez ślinę i może występować u wszystkich ssaków o ciepłokrwistych. Zarażone zwierzęta stają się agresywne, zachowują nietypowo. Niedawno odkryliśmy, że jest możliwe wyleczenie wścieklizny, ale nawet u ludzi ta przerażająca choroba często jest śmiertelna.

Na Alasce wścieklizna jest rozpowszechniona wśród populacji lisów rudych i lisów polarnych; oznacza to, że choroba jest zawsze obecna, choć na niskim poziomie. Jednak jest to pierwszy udokumentowany przypadek łosia cierpiącego na wściekliznę w tym miejscu; tylko kilka przypadków zostało wcześniej zidentyfikowanych, niektóre z nich w Kanadzie i Rosji (właśnie w Kanadzie niedawno zauważono rzadkiego białego łosia, który później został zabity).

Naukowcy dokumentujący ten przypadek nie sądzą, że jest to wybuch choroby w regionie; jak zauważają, ze względu na samotniczy charakter łosi, jest mało prawdopodobne, aby wybuchła epidemia wścieklizny w ich populacji.

W każdym razie, władze teraz będą bardziej uważnie obserwować dzikie zwierzęta, analizując padlinę znalezioną w miejscach znanych z występowania lisów cierpiących na wściekliznę.

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać powiadomienia o nowościach i promocjach tylko dla subskrybentów!

Dziękujemy! Twój adres email został dopisany do naszej bazy danych.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka