Zdjęcie poglądowe
Arawolf
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Lemury giganty

Kiedy dzisiaj myślimy o Madagaskarze, niewiele gatunków przychodzi nam na myśl, mimo że ta wyspa jest jedną z najbogatszych pod względem bioróżnorodności na całej planecie. Wśród najbardziej znanych ssaków z pewnością jest Lemur catta, znany również jako lemur katta lub lemur z pierścieniowatym ogonem.

Ten gatunek stał się sławny także dzięki zabawnemu charakterowi Króla Juliana z filmowej sagi "Madagaskar" i obecnie jest jednym z największych żyjących lemurów na wyspie. Jednakże, do kilku tysięcy lat temu, istniały znacznie większe gatunki, znane paleontologom jako lemury olbrzymie (należące do rodzaju Megaladapis) i lemury leniwce (rodzaj Babakotia).

Te dwie grupy lemurów przewyższały rozmiarami wszelkie inne gatunki naczelnych obecnych na wyspie, a do czasu, gdy ludzie po raz pierwszy przybyli na Madagaskar, przeprawiając się przez Kanał Mozambicki w okresie od 10 000 do 1500 lat temu, pozostawały największymi ssakami w całym regionie.

Niektóre gatunki osiągały nawet rozmiary goryli - które obecnie są największymi dzikimi naczelnymi i najsilniejszymi w ogóle - ale mimo swojej potęgi nie udało im się uciec przed naszym gatunkiem.

W ciągu kilku lat, na przełomie VI wieku n.e., z przybyciem nowych grup etnicznych z Afryki, byliśmy w stanie doprowadzić do wyginięcia wszystkich największych gatunków, nie tylko poprzez polowania, ale także wycinając drzewa.

Biorąc pod uwagę leśny charakter Madagaskaru, większość skamieniałości tych zwierząt zaginęła, ponieważ gleba w strefach równikowych nie sprzyja procesom fosylizacji. Jednakże, nasz gatunek zachował malowidła naskalne przedstawiające te gatunki w niektórych jaskiniach, które były przedmiotem badań w ciągu ostatniej dekady, opublikowanych w "Quaternary Research".

Dzięki tym znaleziskom byliśmy w stanie potwierdzić, że nawet największe gatunki lemurów miały zwyczaj skakania i tańczenia jak współczesne katta. Zachowanie to obserwuje się tylko u jednego innego gatunku naczelnych: u naszego.

Dzisiaj nie wiemy, jak długo lemury olbrzymie, lemury leniwce i ludzie współdzielili to samo terytorium. Pewne jest, że po naszym przybyciu bioróżnorodność wyspy zaczęła przeżywać głęboki kryzys, do tego stopnia, że znaczna część gatunków żyjących dziś na Madagaskarze jest zagrożona wyginięciem.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka