Zdjęcie poglądowe
JACLOU-DL

Karmy bezzbożowe a choroby serca

Badania sugerują istnienie związku między dietą psów bogatą w rośliny strączkowe, często bez zawartości zbóż, a rozwojem rozstrzeniowej kardiomiopatii (DCM). Odkrycia te podkreślają potencjalne ryzyko związane z nowoczesnymi trendami żywieniowymi w karmach dla psów i wskazują na potrzebę dalszych badań, aby lepiej zrozumieć wpływ diety na zdrowie serca psów.

Badania nad wpływem diety zawierającej rośliny strączkowe na rozwój kardiomiopatii u psów wykazały, że karma bez zbóż, bogata w rośliny strączkowe, może być związana z rozwojem rozstrzeniowej kardiomiopatii (DCM) u psów. Niektóre badania sugerują, że psy karmione taką dietą i leczone standardowo mogą wykazywać poprawę funkcji mięśnia sercowego po zmianie diety na zawierającą zboża oraz po terapii lekami standardowymi.

  1. Psy karmione dietą bez zbóż (GF) przedstawiały gorsze wyniki leczenia, jeśli były karmione tą dietą przez dłuższy czas przed diagnozą lub jeśli były młodsze w chwili diagnozy. Psy, które przeżyły co najmniej tydzień po diagnozie DCM, leczeniu niewydolności serca (CHF) i zmianie diety na zawierającą zboża, wykazywały lepsze wyniki kliniczne i odwrócenie remodelingu lewej komory serca w porównaniu z psami karmionymi dietą zawierającą zboża (Walker et al., 2021).
  2. Liczba przypadków DCM u psów zwiększyła się znacząco w ciągu ostatnich 20 lat, co wiązano z rosnącą popularnością diet bez zbóż i bogatych w rośliny strączkowe. Wcześniejsze badania sugerują, że psy mogą poprawić się klinicznie po zmianie diety lub suplementacji, choć nie zidentyfikowano jednoznacznej przyczyny łączącej te diety z DCM. Potencjalne przyczyny wydają się być wieloczynnikowe i ograniczone przez brak zrozumienia biodostępności, strawności i metabolizmu nowych białek oraz diet bogatych w rośliny strączkowe (Pace, 2021).
  3. Badanie dotyczące wpływu oligosacharydów z roślin strączkowych na rozwój DCM u psów wykazało, że wysoka zawartość oligosacharydów w roślinach strączkowych mogła obniżać biodostępność tauryny, aminokwasu wcześniej powiązanego z DCM. Wyniki wskazują, że rafinoza w diecie jest wystarczająca, ale niekonieczna do obserwacji wzrostu NT-proBNP, jednak nie wywołała żadnych zmian w funkcji serca po 5 tygodniach karmienia. Dalsze badania są potrzebne, aby zrozumieć wpływ diety na rozwój DCM (Bokshowan et al., 2023).

Podsumowując, dieta bogata w rośliny strączkowe może mieć związek z rozwojem rozstrzeniowej kardiomiopatii u psów, szczególnie jeśli jest bez zbóż. Zmiana diety na zawierającą zboża i odpowiednie leczenie mogą przynieść poprawę u psów z DCM. Dalsze badania są jednak potrzebne, aby w pełni zrozumieć mechanizmy stojące za tym związkiem.

Źródła

  1. Association of diet with clinical outcomes in dogs with dilated cardiomyopathy and congestive heart failure. A. L. Walker, T. DeFrancesco, J. Bonagura, B. Keene, K. Meurs, S. P. Tou, K. Kurtz, B. Aona, Lara Barron, Anna McManamey, James B Robertson, D. Adin
  2. Diet associated canine dilated cardiomyopathy C. Pace
  3. Oligosaccharides and diet-related dilated cardiomyopathy in beagles Elise Bokshowan, T. D. Olver, Matheus de O. Costa, Lynn P Weber, A. Félix, Ying Hu

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka