Furcifer labordi
irinaroma/shutterstock
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Kameleon wymarły przez część roku

Na równinach południowo-zachodniego Madagaskaru żyje kameleon Laborda (Furcifer labordi) o dość... niezwykłym cyklu życiowym. Ich niezwykłość? Są funkcjonalnie wymarłe przez kilka miesięcy w roku.

Kameleony Laborda rozpoczynają swoje krótkie życie, wylęgając się synchronicznie na początku pory deszczowej w listopadzie.

"Pierwsze lata życia tego kameleona charakteryzują się szybkim wzrostem, prowadzącym do dojrzałości płciowej w mniej niż dwa miesiące. Po kopulacji senescencja staje się widoczna i do końca pory deszczowej, w marcu, dochodzi do szerokiego umierania populacji obu płci", wyjaśnia artykuł z 2017 roku na temat tych jaszczurek.

Dla samic tego wspaniałego zwierzęcia, ten szybki i smutny proces następuje zaraz po tym, jak zakopią jaja, aby zachować je w bezpieczeństwie przez cały suchy sezon, od kwietnia do października.

"Samice wkładają całą swoją energię w produkcję jaj, które muszą przetrwać długą suszę, będąc pod ziemią. Umierają w ciągu kilku godzin po ich złożeniu, ponieważ mają niewiele zasobów", powiedzieli WordsSideKick.com Valeria Fabbri-Kennedy i Chris Raxworthy, herpetolog z American Museum of Natural History.

Ich niezwykła długość życia umożliwia im przetrwanie gorącego sezonu, w zasadzie go przeskakując, spędzając ten czas jako jajo.

"Z okresem inkubacji wynoszącym 8-9 miesięcy, F. labordi spędza większość swojego życia jako rozwijający się embrion w jaju, prawdopodobnie jako przystosowanie do wysoko sezonowego klimatu", dodaje artykuł.

Czas umierania różni się w zależności od regionu Madagaskaru i długości pory deszczowej. Ale ponieważ zwierzęta giną po reprodukcji i spędzają kilka miesięcy na inkubacji, przez kilka miesięcy w roku gatunek jest zasadniczo wymarły, bez dorosłych osobników w naturze, tylko z malutkimi jajami pod ziemią.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka