Zdjęcie poglądowe

Jedyne zwierzę, które nie umie skakać

Cóż, prawdopodobnie jesteście bardziej zaskoczeni samym pytaniem niż trudnością zagadki. Wystarczy pomyśleć o dużych i mało zwinnych zwierzętach... Na przykład o słoniach! Słoń średnio waży około 3,5 tony: jak mógłby skakać?

Zwróćcie uwagę, że duża ciężarówka z wystarczającym przyspieszeniem mogłaby oderwać się od ziemi, ale słoń mógłby osiągnąć co najwyżej około 24 km/h. Każdy mógłby jechać szybciej rowerem!

Ich masa jest ogromna, wyjaśnia Tony Barthel, kustosz Elephant Trails i Cheetah Conservation Station w Smithsonian National Zoo. W rzeczywistości, 3500 kg to tylko średnia; słonie mogą ważyć nawet do 7 ton (tyle co Tyranozaur!).

Barthel żartuje z projektu ssaka trąbowego, jako mało funkcjonalnego do skoku: cztery nogi nie ułatwiają zbytnio ruchu i są nie na miejscu w porównaniu z masą, którą są zmuszone podtrzymywać. Słonie nie są w stanie wykonać prostych sprintów z jeszcze innego powodu.

Gdybyś spojrzał na szkielet słonia, zobaczyłbyś, że chodzą na palcach, mówi Barthel. Wszystkie kości wskazują prosto w dół. Ich struktura szkieletowa podtrzymuje niewiarygodną wagę, ale nie pozwala na ruch w górę od stóp, który byłby wymagany do skoku.

Z drugiej strony, słonie nie mają żadnej potrzeby skakania: pożywienie na dużej wysokości szybko osiągają dzięki trąbie, a przed drapieżnikami bronią się dzięki swoim olbrzymim rozmiarom i życiu w stadzie.

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać powiadomienia o nowościach i promocjach tylko dla subskrybentów!

Dziękujemy! Twój adres email został dopisany do naszej bazy danych.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.



Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 509 309

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka