Zdjęcie poglądowe

Jak zainteresować kota

Nowe badanie ujawnia, że aby przyciągnąć uwagę kota, najlepiej jest stosować zarówno dźwiękowe, jak i wizualne sygnały. Studium przeprowadzone z udziałem 18 kotów z kawiarni dla kotów wykazało, że koty reagowały znacznie szybciej na połączenie bodźców.

Najlepsza metoda na nawiązanie interakcji z kotem została odkryta w nowym badaniu, które przetestowało trzy techniki "wołania" kota - w najdosłowniejszym sensie tego zwrotu. Wyniki pokazały, że kombinacja bodźców dźwiękowych i wizualnych jest najbardziej skuteczna w przyciąganiu uwagi kota na ulicy, a jednocześnie najmniej prawdopodobna, że kot cię zignoruje.

Udomowienie kotów i psów spowodowało, że niektóre z tych zwierząt spędzają teraz więcej czasu z ludźmi niż ze swoim własnym gatunkiem. Doprowadziło to do rozwoju "specjalizacji ludzkiej" w zakresie społecznej kognicji, co badacze chcieli zgłębić w nowej pracy.

Wiadomo, że psy patrzą na ludzkie twarze i słuchają wskazówek głosowych i w ten spsób wchodzą w interakcję z ludźmi, ale co z kotami? Nowe badanie poddało testowi wrażliwość kotów na ludzkie sygnały, sprawdzając, czy wzrok czy słuch jest ważniejszy przy próbie nawiązania kontaktu.

Z pomocą 18 domowych kotów (8 samic, 10 samców) z co najmniej trzyletnim doświadczeniem pracy w kawiarni dla kotów, eksperymentatorzy próbowali czterech różnych podejść do przyciągnięcia uwagi kota: za pomocą bodźców wizualnych, za pomocą bodźców dźwiękowych, za pomocą obu lub żadnego z nich (jako kontrola).

Był to zdecydowanie nie pierwszy raz, kiedy zespół badał zachowanie kotów wokół ludzi, co oznaczało, że podchodzili do eksperymentu z pewnym pomysłem na to, co może się zdarzyć.

"Wiedząc, że koty opracowały specyficzne dźwięki do interakcji z ludźmi, przypuszczaliśmy, że chętniej podejdą do człowieka angażującego się w komunikację dźwiękową w porównaniu do komunikacji wizualnej", wyjaśnili. Jednak koty nie są słynne ze swojej współpracy.

Wyniki różnych warunków eksperymentalnych wykazały, że tak naprawdę koty interagowały znacznie szybciej w reakcji na komunikację wizualną i bimodalną (zarówno wizualną, jak i dźwiękową) w porównaniu do samych bodźców dźwiękowych. Co ciekawe, pokazało to również, że niezauważanie kota może go stresować, ponieważ najwięcej machania ogonem zaobserwowano w warunku kontrolnym, gdy eksperymentator ignorował kota.

Wygląda na to, że jeśli chcesz przyciągnąć uwagę kota na ulicy, naprawdę musisz się postarać.

"Podsumowując, nasze wyniki sugerują, że koty wykazują wyraźne preferencje dla zarówno wizualnych, jak i dwukierunkowych sygnałów wysyłanych przez nieznajomych ludzi w porównaniu do samych sygnałów dźwiękowych," zakończyli autorzy. "Nasze odkrycia dostarczają kolejnych dowodów na pojawienie się u kotów zdolności socjo-kognitywnych zgodnych z człowiekiem, które sprzyjają ich adaptacji do niszy kierowanej przez człowieka."

W tym kontekście, zdolności socjo-kognitywne odnoszą się do zdolności zwierzęcia do interakcji z innymi, w tym z ludźmi, na podstawie bodźców społecznych i umiejętności poznawczych. Te wyniki mogą mieć daleko idące implikacje dla naszego zrozumienia i interakcji z kotami, zarówno w domu, jak i na ulicy.

źródło: IFLSCIENCE

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać powiadomienia o nowościach i promocjach tylko dla subskrybentów!

Dziękujemy! Twój adres email został dopisany do naszej bazy danych.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka