Zdjęcie poglądowe
Elexa
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Jak wysoko latają owady?

Owady są w stanie dotrzeć do imponujących wysokości, pomimo pewnych ograniczeń strukturalnych i fizycznych. Badania sugerują, że owady są znajdowane na wysokościach do około 6 000 metrów, a pewne gatunki, takie jak trzmiele, mogą teoretycznie latać na wysokościach do 9 000 metrów - wyżej niż Mount Everest.

Możliwości lotu owadów

We wszystkich wieżowcach na Ziemi, nawet w najwyższym, przez okno wpadają owady. Oznacza to, że stworzenia o skrzydłach mogą osiągać dość imponujące wysokości, ale one również podlegają pewnym ograniczeniom strukturalnym i fizycznym. Pytanie brzmi: jak wysoko mogą latać owady?

Trzy czynniki umożliwiające lot

Lot jest możliwy głównie przez trzy czynniki: gęstość powietrza, temperaturę i poziomy tlenu. Im wyżej wznosimy się na wysokość, tym powietrze jest rzadsze. Ponieważ coraz mniej cząsteczek powietrza może naciskać na skrzydła ptaka czy owada, latanie staje się dla nich trudniejsze. To samo dotyczy tlenu- im wyżej, tym jest rzadszy i tym trudniej jest nim oddychać..

Jak wysoko owady mogą latać?

Owady były znajdowane na wysokości około 6 000 metrów. A tak właściwie, tylko jeden termit - został znaleziony w 1961 roku, przez pułapkę na owady umieszczoną na pokładzie samolotu Super-Constellation. Samolot przelatywał przez ponad 186 000 km na blisko 6 000 metrach wysokości. Tylko jeden termit została złapany- na tej wysokości owady nie latają.

Wyżej niż góry

Trochę niżej, na wysokości około 5000 metrów, balony meteorologiczne zebrały muchy, jętki i szarańczę. W 2014 roku Michael Dillon, badacz z Departamentu Zoologii i Fizjologii na Uniwersytecie Wyoming, umieścił trzmiele w komorze, która naśladowała niskie ciśnienie powietrza na dużych wysokościach: stworzenia- jak odkrył Dillon- w tym symulowanym środowisku były zdolne do latania na wysokościach około 9 000 metrów- czyli wyżej niż Mount Everest.

Jednak w rzeczywistym świecie jest bardzo mało prawdopodobne, że pszczoły mogłyby latać aż tam, szczególnie biorąc pod uwagę niskie temperatury, które uszkadzają ich mięśnie.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka