Zdjęcie poglądowe
Greza

Jak szczury korzystają z pamięci

Naukowcy z Uniwersytetu Indiany znaleźli pierwsze dowody na to, że gryzonie mogą korzystać ze swojej pamięci epizodycznej – zdolności do przywoływania pozornie nieistotnych ciągów wydarzeń z przeszłości – i używać przypadkowo zakodowanych informacji do odpowiadania na nieoczekiwane pytania.

To przełom w badaniach nad neuronauką, który rozwija wyniki badania z 2018 roku, które po raz pierwszy zgłosiło dowody na to, że zwierzęta mogą odtwarzać przeszłe wydarzenia, może potencjalnie prowadzić do postępów w rozwoju terapii ukierunkowanych specjalnie na utratę pamięci epizodycznej u pacjentów z chorobą Alzheimera.

Badanie, prowadzone przez doktorantkę IU Cassandrę Sheridan, zostało opublikowane w Current Biology.

Sheridan, we współpracy z profesorem Jonathonem Crystalem, profesorem psychologii i nauk o mózgu w College of Arts and Sciences na IU Bloomington, starała się zaobserwować, czy szczury mogą korzystać z ciągu przeszłych wspomnień, aby odpowiedzieć na nieoczekiwane pytania.

Powszechnie zakłada się, że korzystanie z naczelnych w badaniach poznawczych przyniesie najbardziej wartościowe i dokładne wyniki. Jednak Crystal i jego laboratorium sądzą, że prekursory poznania mogą być bardziej rozpowszechnione w królestwie zwierząt, niż tylko jako rozwinięcie, które ewoluowało wraz z naczelnymi. Szczury również wykazują niezwykłą specjalizację węchową, co jest kluczowym aspektem tego badania.

"Używanie szczurów może pomóc w dalszym rozwoju dziedziny pamięci, oferując sposób na identyfikację i mierzenie wzorców zachowań i zmian, które są bardziej złożone i zaawansowane niż modele myszy, a także modelowanie chorób takich jak Alzheimer, aby testować leczenia zanim osiągną one etap kliniczny," powiedziała Sheridan. "To jest to, co mnie najbardziej ekscytuje."

Laboratorium Crystala stworzyło scenariusz eksperymentalny, który wymagałby od szczurów użycia pamięci epizodycznej do rozwiązania serii testów. Badacze dali dziewięciu szczurom listę zapachów, używając wielu powszechnych przypraw domowych, takich jak cynamon i papryka. Następnie szczury przeszły ocenę pamięci, podczas której przedstawiono im dwa zapachy z poprzedniej listy. Szczury musiały wtedy wybrać, który zapach był trzecim od końca zaprezentowanym zapachem.

Aby ocenić, czy szczury mogą połączyć swoją zdolność do odtwarzania pamięci epizodycznych z umiejętnością odpowiadania na nieoczekiwane pytania, badacze umieścili szczury w labiryncie promienistym, gdzie były konfrontowane z pokrywami na pożywienie o zapachu. Po przeszukaniu labiryntu, szczurom przedstawiono możliwość zgłoszenia trzeciego od końca zapachu, musząc czerpać z pamięci wcześniej prezentowane zapachy.

Szczury zapamiętały wiele pozornie nieistotnych informacji i później odtwarzały ciąg pamięci epizodycznych, gdy te informacje były potrzebne do rozwiązania niespodziewanego problemu. Pierwsza i jedyna próba zakończyła się 100-procentowym sukcesem.

Do czasu tego badania nie było naukowych dowodów na to, że zwierzęta niebędące ludźmi są zdolne do odtwarzania ciągów przypadkowo zakodowanych pamięci epizodycznych.

"To, co chcieliśmy przetestować, to właściwość tego, co ludzie robią w codziennym życiu, która nigdy nie została wykazana u zwierzęcia niebędącego człowiekiem," powiedział Crystal. "Pamiętamy informacje, nawet jeśli wydawały się nieistotne, gdy je napotkaliśmy. Kiedy okazuje się, że potrzebujemy tych informacji, odtwarzamy ciąg zdarzeń, aby zidentyfikować informacje potrzebne do rozwiązania naszego aktualnego problemu."

Ten rozwój w badaniach nad pamięcią epizodyczną może mieć niesamowity wpływ na przyszłe badania nad chorobą Alzheimera, powiedział Crystal. Rozwój leków i terapii na Alzheimera ma wysoką stopę niepowodzeń z powodu słabej przekładalności z modeli zwierzęcych na leczenie ludzi. Według Crystala, większość badań nad chorobą Alzheimera i prób klinicznych, które używają modeli zwierzęcych, zwykle koncentruje się na poznaniu w szerokim zakresie, a nie ściśle na pamięci epizodycznej.

"To może być część zagadki, dlaczego występują niepowodzenia translacyjne," powiedział Crystal. "To, co naprawdę chcesz wiedzieć, gdy testujesz pacjentów z Alzheimerem, to czy jest ulga w pamiętaniu, że ich wnuczka odwiedziła ich w zeszłym tygodniu i opowiadała o interesujących rzeczach dziejących się w jej życiu. To są te rzeczy, które spowodują ogromne zmiany społeczne, gdy leki będą skuteczne, nie tylko w ogólnych aspektach pamięci, ale specjalnie ukierunkowane na pamięć epizodyczną."

źródło: MEDICALXPRESS

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka