Zdjęcie poglądowe
Dieter_G

Jak meduzy regenerują macki

Niektórzy japońscy naukowcy postanowili zbadać, jak niektóre szczególne gatunki meduz, należące do rodzaju Cladonema, potrafią regenerować swoje macki, ponieważ ta zdolność nie jest bardzo rozpowszechniona wśród ich krewnych, publikując badanie w PLOS Biology.

W artykule naukowcy wyjaśnili, że podobnie jak salamandry i niektóre owady, meduzy regenerują swoje tkanki za pomocą blastemy, grupy komórek, które pozostają długo niedojrzałe i mogą zarówno naprawiać uszkodzenia, jak i tworzyć organy.

Przez dziesięciolecia sposób, w jaki meduzy rozwijają blastemę, był zagadką. Jednak japoński zespół badawczy ujawnił, że komórki proliferatywne tworzące blastemę są podobne do komórek macierzystych obecnych u innych gatunków i pojawiają się tylko w miejscu uszkodzenia brakującej przydatki. Te komórki proliferatywne są ponadto różne od komórek macierzystych zwykle obecnych w mackach podczas rozwoju embrionalnego meduzy i mają wyłączne zadanie odbudowywania komórek nabłonka utraconej przydatki. W rzeczywistości pojawiają się one tylko po tym, jak macka została zraniona.

Według tego opisu komórki macierzyste istniejące w zranionej mackie są odpowiedzialne za generowanie wszystkich linii komórkowych. Jednak to specyficzne komórki proliferatywne odpowiedzialne za naprawę goją rany, pojawiając się dopiero po uszkodzeniu.

Razem, oba te typy komórek umożliwiają szybką regenerację, sprawiając, że macka staje się funkcjonalna i zdolna do ruchu w ciągu kilku dni. To może również wyjaśniać wysoką długowieczność meduz, uważanych przez wielu za jedne z niewielu technicznie rzeczywiście nieśmiertelnych organizmów na Ziemi.

Meduzy są bowiem w stanie korzystać z pewnego rodzaju rozmnażania, podobnego do klonowania, i są dość zręczne w naprawianiu własnych uszkodzeń, co pozwala im pozostawać w dobrej kondycji przez długi czas. A wśród najdłużej żyjących gatunków znajdują się meduzy wykorzystane w tym badaniu, należące do gatunku Cladonema pacificum, których osobniki często tracą swoje macki, próbując schwytać zdobycze zbyt duże dla ich żołądka.

źródło: PLOS BIOLOGY

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka