Jak kalmary pilnują jaj

Na głębokości około 1900 metrów pod powierzchnią Północnego Pacyfiku kryje się świat zdominowany przez stworzenia, które wykraczają poza granice wyobraźni. Wśród nich kalmar o czarnych oczach wyłania się jako bohater opowieści momentami nawet wzruszającej.

Ten gatunek, powszechny w głębinach oceanicznych, niedawno ujawnił zdumiewające aspekty swojego zachowania rozrodczego, dzięki niestrudzonej pracy badaczy z Schmidt Ocean Institute, którzy podzielili się nadzwyczajnym nagraniem.

Film przedstawia kalmara w podróży przez ciemne wody, trzymającego kurczowo tysiące jaj. Ten niemal oniryczny obraz został uchwycony w pobliżu Costa Rica Caballito, ujawniając szczegóły dotyczące opieki macierzyńskiej u tego gatunku, niewidziane wcześniej.

Samice kalmara, wyposażone w specjalne szpony na ramionach, są w stanie przenosić do 3000 jaj, dostarczając im tlen poprzez delikatny proces pompowania wody. Ta metoda opieki nad jajami znacznie różni się od praktykowanych przez inne gatunki kalmara, czyniąc głównego bohatera tego filmu wyjątkowym w swoim rodzaju.

Szczególnie poruszającym aspektem tej historii jest poświęcenie stworzenia. Przez 6-9 miesięcy noszenia jaj, matka nie odżywia się, ponieważ worek z jajami blokuje jej usta. Ten akt skrajnego poświęcenia kończy się prawdopodobną śmiercią rodzica niedługo po wykluciu się jaj, co jest wzruszającym losem podkreślającym okrutne piękno natury.

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać powiadomienia o nowościach i promocjach tylko dla subskrybentów!

Dziękujemy! Twój adres email został dopisany do naszej bazy danych.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka