Zdjęcie poglądowe
anilgopi10
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Jak duże mogą być owady?

Wielkość owadów jest ograniczona przez różne czynniki, takie jak wytrzymałość ich egzoszkieletu czy sposób, w jaki oddychają. Największym owadem wszech czasów był Meganeuropsis permiana, ważka żyjąca około 275 milionów lat temu, o rozpiętości skrzydeł około 75 cm i wadze ponad 450 gramów.

Dawno temu na naszej planecie żyły naprawdę gigantyczne zwierzęta. Istniały również stosunkowo masywne owady, ale generalnie te ostatnie miały normalne rozmiary - przynajmniej według standardów tamtych czasów. Z tego powodu zastanawiamy się: jaka jest maksymalna wielkość, jaką mogłyby osiągnąć owady?

Największy owad wszech czasów

Największym owadem wszech czasów był Meganeuropsis permiana, ważka, która żyła w późnym permie, około 275 milionów lat temu, o rozpiętości skrzydeł około 75 centymetrów i wadze ponad 450 gramów.

Dlaczego owady nie rosną większe?

Dlaczego nie rosną więcej i nie zdobywają świata? Na przykład, na każdego człowieka na Ziemi przypada 2,5 miliona mrówek; gdyby były większe, mogłyby łatwo dostać się na szczyt łańcucha pokarmowego.

No dobrze, według jednej teorii, egzoszkielety owadów nie są na tyle silne, aby podtrzymać większe ciała. Inni sądzą, że to sposób, w jaki owady oddychają, uniemożliwia im osiągnięcie większego rozmiaru.

Jak oddychają owady?

Te stworzenia mają serię otworów wzdłuż boków ciała. Tlen wchodzi przez te otwory i kieruje się, jako gaz, do wypełnionych powietrzem rur (zwanych tchawkami). Ostatnie rozgałęziają się, trochę jak drzewo, i stają się bardzo małe, do interwału jednego mikrona.

Dla większych owadów, mogłoby nie być możliwe dostarczenie wystarczającej ilości tlenu do tchawek. Ta teoria tłumaczy, dlaczego kilka milionów lat temu owady były większe: Obecnie na Ziemi mamy 21 procent tlenu, podczas gdy w późnym paleozoiku sądzimy, że było około 32 procent tlenu, stwierdził na koniec entomolog z Arizona State University, Dr Jon Harrison.

źródło: IFLSCIENCE

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka