Zdjęcie poglądowe
MrTazim

Tajemnica szybkości geparda

Gepard jest jednym z najsłynniejszych drapieżników sawanny. Słabszy niż lew i mniej zręczny w wspinaczce niż lampart, jego główna strategia łowiecka opiera się na kamuflażu i biegu, co pozwala mu szybko dogonić zdobycz.

W przeciwieństwie do innych kotowatych sawanny, gepard również nie może polegać na znacznej wytrzymałości czy pracy zespołowej. Jego sukces opiera się wyłącznie na szybkości działań, co na dłuższą metę może prowadzić do znacznego marnowania energii. Jednak nowe badanie Imperial College London właśnie wyjaśniło, co sprawia, że gepard jest jednym z najszybszych zwierząt na Ziemi (choć nie absolutnie najszybszym).

Po analizie jego ciała i porównaniu włókien mięśniowych z tymi należącymi do innych gatunków, David Labonte, główny autor badania, wykazał, że głównym sekretem geparda nie są jego mięśnie, ale jego rozmiar. W przeciwieństwie do silniejszych lwów (zbyt ciężkich i wolnych) czy mniejszych kotów i karakali (zbyt małych i kruchych), gepard ma odpowiednią wielkość do biegów na krótkie dystanse, podobnie jak wiele innych zwierząt średniej wielkości, które osiągają znaczące prędkości.

Bycie mistrzem w biegu oznacza, że bycie zbyt masywnym lub zbyt lekkim jest ewolucyjną wadą, dlatego gepardy przez kilka milionów lat utrzymywały tę samą wielkość i identyczną morfologię jak ich przodkowie.

Badanie pod kierunkiem Labonte zostało opublikowane w Nature Communications i miało współpracowników z różnych wiodących brytyjskich i australijskich uniwersytetów. Wśród nich był również Christopher Clemente, profesor z University of Queensland, który odnosząc się do porównania anatomii różnych krewnych geparda stwierdził: "kluczem do naszego badania było zrozumienie, że maksymalna prędkość biegu jest ograniczona zarówno przez prędkość, z jaką mięśnie się kurczą, jak i przez to, jak bardzo mogą się skrócić podczas skurczu. Zwierzęta wielkości geparda mają optymalny punkt fizyczny przy wadze 50 kg, gdzie te dwa limity się pokrywają. Te zwierzęta są więc najszybsze, osiągając prędkości do 100 km na godzinę".

Chociaż gepard jest szybkim zwierzęciem, naukowcy przypominają jednak, że ta zdolność ma swoją cenę. Gatunek ten nie jest bowiem bardzo wytrzymały na długotrwały bieg, na tyle, że może zostać pokonany przez psa przyzwyczajonego do biegania. Jego ciało również szybko się przegrzewa podczas polowania, co zmusza go do zatrzymywania się, aby odpocząć. Oznacza to, że nie wszystkie biegi tych zwierząt kończą się zabiciem zdobyczy, co prowadzi do zwiększenia ich wydatków energetycznych w bardziej suchych sezonach

źródło: PHYS.ORG

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.



Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka