Zdjęcie poglądowe

Ekstremalne kozice

Prawa fizyki zdają się nie mieć zastosowania do kozic, które z niewiarygodną zręcznością wspinaja się na ścianę tamy Cingino w prowincji Verbano-Cusio-Ossola w Piemoncie. W dolinie Antrona te zdumiewające zwierzęta dokonują czegoś, co dla wielu wydaje się niemożliwe - w poszukiwaniu soli, niezbędnej dla ich zdrowia, wspinają się na sztucznie stworzoną, pionową ścianę jeziora Cingino, przeciwstawiając się prawom grawitacji.

Kozice, mimo swojej masywnej budowy, poruszają się z niezwykłą zwinnością, niczym doświadczeni akrobaci. Ich celem jest sól, którą znajdują w szczelinach betonowej tamy. Jest to saletra, która gromadzi się na powierzchni budowli. Szczególnie ciężarne samice wykazują się odwagą i determinacją, by wspinać się na skalistą ścianę o nachyleniu 90 stopni, na wysokości aż 2230 metrów nad poziomem morza.

Otoczenie, w którym żyją kozice, w tym wysokogórskie pastwiska, gdzie te roślinożerne zwierzęta spędzają lato, są idealne do rozmnażania. Jednakże trawa, będąca podstawą ich diety, jest uboga w niezbędne składniki mineralne, takie jak sól. Dlatego kozice podejmują ryzykowną wspinaczkę, by zaspokoić swoje potrzeby.

Kluczem do ich niezwykłej zdolności wspinaczkowej jest specyficzna budowa ich kopyt. Są one szerokie, elastyczne i wyposażone w tłuszczowy podkład na spodzie, który działa jak naturalny przyczep do skał. Ten unikalny mechanizm pozwala im na utrzymywanie równowagi i pewny chwyt nawet na najbardziej stromych i śliskich powierzchniach.

To zachowanie kozic z tamy Cingino jest fascynującym przykładem adaptacji zwierząt do ekstremalnych warunków środowiskowych i stanowi niezwykłe świadectwo ich zdolności przetrwania.

źródło: vetrek it giretti ite-diga-cingino

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać powiadomienia o nowościach i promocjach tylko dla subskrybentów!

Dziękujemy! Twój adres email został dopisany do naszej bazy danych.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka