Zdjęcie poglądowe
Kimberley Collins
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Dzikie pisklęta kiwi

W Wellington, stolicy Nowej Zelandii, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie, które oznacza ważny kamień milowy w ochronie dzikiej przyrody: po raz pierwszy od ponad 150 lat urodziły się dwa dzikie pisklęta kiwi.

Ten sukces jest wynikiem Projektu Capital Kiwi, inicjatywy ochrony, która przywróciła te unikalne ptaki na teren. Kiwi, narodowe symbole Nowej Zelandii, są nielotnymi ptakami wielkości kurczaka, które kiedyś były liczne w całym kraju. Jednakże, z powodu obcych drapieżników i utraty siedlisk, ich populacja drastycznie zmalała.

Projekt uwolnił 11 kiwi w 2022 roku oraz kolejne 52 między lutym a majem 2023 roku w Makara, przedmieściu Wellington. Planowane są dalsze wypuszczenia w ciągu następnych pięciu lat, z celem ustanowienia stabilnej populacji dzikiej (miejmy nadzieję, że nie będzie tam kotów). Równolegle, zainstalowano 4.600 pułapek na łasicowate, obce drapieżniki stanowiące poważne zagrożenie dla piskląt kiwi. Dzięki tym wysiłkom znacząco wzrosło przetrwanie.

Kiwi mają kulturowe i duchowe znaczenie dla ludu Māori i są narodowym symbolem dla wszystkich Nowozelandczyków. Ich obecność jest symbolem tożsamości narodowej i połączenia z naturą. Narodziny te nie tylko stanowią triumf dla wysiłków ochrony, ale również potwierdzają głęboką więź między Nową Zelandią a jej ikonicznym ptakiem.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka