Zdjęcie poglądowe
sweetlouise

Dlaczego większość psów ma brązowe oczy?

Naukowcy od dawna wiedzą, że zwierzęta udomowione mają tendencję do dzielenia cech takich jak zwisające uszy, krótsze pyski, mniejsze mózgi i zmniejszoną agresję. Teraz badacze odkryli, że ludzie mogli wpłynąć na kolejną cechę u psów: kolor ich oczu. Podczas udomawiania naszych czworonożnych towarzyszy, ludzie mogli wybierać psy o ciemniejszych oczach, ponieważ postrzegamy je jako bardziej przyjazne i młodzieńcze, sugeruje nowe badanie.

Zespół badaczy z Japonii przeanalizował tęczówki na zdjęciach 22 szarych wilków o różnych kolorach sierści oraz 81 domowych psów z 35 głównych ras. W swoim badaniu, opublikowanym w środę w Royal Society Open Science, donoszą, że domowe psy mają tendencję do posiadania znacząco ciemniejszych i bardziej czerwonych tęczówek niż ich kuzyni wilki o żółtych oczach.

"Nie tylko było jasne różnica w kolorze oczu między wilkami a psami, ale także odkryliśmy, że psy o ciemniejszych oczach są postrzegane przez ludzi jako bardziej przyjazne i niedojrzałe," mówi główny autor Akitsugu Konno, naukowiec zajmujący się zwierzętami na Uniwersytecie Naukowym Teikyo w Japonii, magazynowi Newsweeks Robyn White. "To odkrycie sugeruje, że ludzie mogą nieświadomie wybierać ciemne oczy, ponieważ wydają się mniej groźne i będąc chronione przez ludzi, co może być bardziej ewolucyjnie przystosowane do domowych psów."

Aby przetestować postrzeganą przyjazność, badacze wybrali 12 zdjęć stockowych psów, zmodyfikowali ich oczy w programie Photoshop i stworzyli kwestionariusz, który poprosił uczestników o ocenę cech osobowości psów (takich jak przyjazność, godność zaufania i agresja) w skali od zera do pięciu. Ankieta pytała również, jak bardzo chcieliby wejść w interakcję z konkretnym psem lub go adoptować. Badacze stworzyli cztery różne wersje kwestionariusza i poprosili 76 uczestników o jego wypełnienie.

Ich wyniki pokazały, że uczestnicy ocenili psy o ciemnych oczach jako bardziej przyjazne i mniej dojrzałe niż psy o jasnych oczach. Ogólnie jednak kolor oczu nie odpowiadał bezpośrednio temu, czy uczestnicy chcieli wejść w interakcję z psem lub go zatrzymać. Ankieta została następnie powtórzona online z kolejnymi 66 uczestnikami i zespół uzyskał podobne wyniki.

"Spekulujemy, że ciemniejsza tęczówka utrudnia odróżnienie rozmiaru źrenicy i tym samym daje iluzję dużej źrenicy, co jest kojarzone z naszym postrzeganiem jako bardziej dziecięce," mówi Konno magazynowi Guardians Nicola Davis.

Rozmiar źrenicy człowieka ma tendencję do zmniejszania się z wiekiem, ponieważ mięśnie, które reagują na światło, tracą część swojej siły z czasem. Dlatego możemy kojarzyć większe źrenice z młodymi stworzeniami, które wymagają naszej opieki.

"Ma sens, że kolor oczu byłby tylko jednym z miejsc, gdzie ludzie zostawili swój ślad," mówi Molly Selba, anatom na Uniwersytecie Maryland Eastern Shore

źródło: SMITHSONIANMAG

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka