Zdjęcie poglądowe
monicore
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Dlaczego świetliki świecą?

W niedawno opublikowanym badaniu na łamach prestiżowego czasopisma Nature Communications, badacze przyjrzeli się genetyce, która prowadzi do rozwoju najbardziej znanej cechy świetlików: bioluminescencji.

Świetlik to owad znany z posiadania specyficznych organów świetlnych zdolnych do wysyłania sygnałów migających. Naukowcy zastanawiali się nad naturą bioluminescencji i dokładnie przeanalizowali genom samca.

Gdy są jeszcze małymi larwami, organ świetlny służy do odstraszania drapieżników. Po osiągnięciu dorosłości światło staje się również użytecznym narzędziem do celów rozrodczych i komunikacyjnych. Ponadto, mają one swoje organy świetlne na części brzucha zorganizowanej w sekcje znane jako ventrites. U samców znajduje się on na szóstym i siódmym ventrite, podczas gdy u samic tylko na szóstym ventrite.

Zespół skupił się na badaniu ośmiu genów zwanych "homeobox", czyli specyficznych sekcji DNA, które kontrolują położenie różnych komórek podczas rozwoju embrionalnego. Dlaczego? Proste, niektóre z tych genów są kluczowe również dla formowania organu świetlnego u dorosłych świetlików.

Wyniki pokazują centralną rolę odgrywaną przez enzym zwany lucyferazą, który wytwarza światło podczas utleniania. Oczywiście, ten gen musi być najpierw wyrażony, a następnie musi być transportowany do organelli, gdzie zachodzi reakcja. Ale jak jest produkowana lucyferaza?

Czynnik transkrypcji AlABD-B wraz z AlUNC-4, aktywują gen zwany AlLuc1, który pomaga w produkcji lucyferazy, która z kolei czyni organ świetlny bioluminescencyjnym. Odkryto również, że inne trzy geny ALantp, AlRepo i AlAp2 są używane do kontrolowania intensywności emitowanego światła.

Wreszcie, naukowcy zauważyli prawdziwą interakcję między lucyferazą a peroksysomami. Brak lucyferazy wewnątrz tych ostatnich powodował bowiem brak luminescencji u świetlika.

Chociaż może to być ciekawostka prawdopodobnie mniej zaskakująca niż niesporczaki na Księżycu, badania takie jak to pozwalają nam lepiej poznać otaczającą nas naturę, we wszystkiej jej... złożoności!

źródło: iflscience

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka