Zdjęcie poglądowe
ReinhardThrainer

Dlaczego koty kochają tuńczyka?

Niedawno opublikowano w czasopiśmie Chemical Senses nietypowe, lecz istotne odkrycie dokonane przez zespół badaczy z Waltham Petcare Science Institute w Wielkiej Brytanii. W końcu udało się zrozumieć, dlaczego koty uwielbiają tuńczyka.

Odkrywamy przyczynę stojącą za wykwintnym wyborem naszych czworonożnych przyjaciół. Dotychczasowe badania jedynie wykazały ich całkowitą niezdolność do odczuwania smaku "słodkiego" z powodu braku receptorów.

U ludzi występuje jednak specyficzny i niezwykły receptor składający się z dwóch odrębnych białek kodowanych przez geny Tas1r1 i Tas1r3: receptor umami. Jest to receptor, który pozwala nam odczuwać potrawę jako "smakowitą", aktywowany głównie przez białka obecne w żywności, takie jak mięso i właśnie ryby.

Na tej podstawie, badacze pod kierunkiem Scotta McGranea przeprowadzili biopsję języka kota. Wyniki były zaskakujące. Sekwencjonowanie genetyczne rzeczywiście ujawniło obecność obu białek w kubkach smakowych, chociaż nie są one identyczne z tymi występującymi u ludzi.

Stwierdzono więc aż sześć mutacji w miejscach odpowiedzialnych za percepcję smaku umami. Co więcej, wykazano również metodę aktywacji dokładnie przeciwną do tej, która zachodzi u ludzi.

Następnie zespół zdecydował się rozszerzyć badanie, aby ponownie przetestować wyniki. Zostało więc zrekrutowanych 25 kotów, poddanych prawdziwemu testowi degustacji. Każdy kot mógł swobodnie wybierać między dwiema miskami: pierwsza zawierała wyłącznie wodę, podczas gdy w drugiej znajdowały się różne molekuły i aminokwasy obecne w tuńczyku. Jak można się było spodziewać, większość kotów wykazała znaczącą preferencję dla drugiej miski, dalej potwierdzając początkowe hipotezy.

Niewątpliwie to odkrycie może przyczynić się do powstania nowych, bardziej apetycznych leków, a tym samym ułatwić ich podawanie.

źródło: ACADEMIC

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać powiadomienia o nowościach i promocjach tylko dla subskrybentów!

Dziękujemy! Twój adres email został dopisany do naszej bazy danych.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka