Zdjęcie poglądowe
LionMountain

Delfiny mówią do młodych jak ludzie

Każda matka lub opiekun zna charakterystyczny sposób, w jaki mówimy do niemowląt - mamaeza, jak nazywane jest na całym świecie mówienie do niemowląt z użyciem kojących, wysokich tonów. Teraz nowe badania wykazały, że człowiek nie jest jedynym gatunkiem, który praktykuje to zachowanie.

Według nowego badania prowadzonego przez badaczy z Woods Hole Oceanographic Institution, delfiny butlonose mogą również wykazywać tzw mamezę podczas komunikacji ze swoim młodym. Jest to jeden z pierwszych przypadków obserwacji takiego zachowania u gatunków innych niż ludzki, co sugeruje, że taki stosunek matki do dziecka może zwiększać więź, a może nawet uczenie się u młodych zwierząt.

Te wyniki mogą otworzyć zupełnie nowe kierunki badania komunikacji zwierzęcej i mogą wskazywać na nowe perspektywy w ewolucji uczenia się wokalnego.

Każdy delfin ma "sygnaturę gwizdu", która może pełnić funkcję podobną do nazw, pozwalając tym morskim ssakom odróżniać i rozpoznawać jednostki - tak jak pomagają nam nasze imiona. Delfiny używają tych sygnatur do inicjowania i utrzymania kontaktu z innymi oraz do komunikowania pilności. To zachowanie jest nabyte w pewnym momencie w pierwszym roku życia zwierzęcia, ale nie jest jasne, jak to robią.

Podobnie młode delfiny uczą się "imion" swoich matek i innych członków stada, aby mogły przyciągać ich uwagę i wołać o pomoc.

"Używają tych gwizdów, aby śledzić siebie nawzajem. Cyklicznie mówią: Jestem tutaj, jestem tutaj", powiedziała współautorka badania Laela Sayigh Guardianowi.

Te sygnatury gwizdów są idealne do badania, ponieważ można je bezpośrednio porównać z wzorcami intonacji mowy. Ponadto, ponieważ delfiny wydają te gwizdy w różnych kontekstach, badacze mogą kwantyfikować subtelne zmiany w ich wokalizacjach, gdy matka jest w obecności swojego młodego i kiedy jej nie ma.

Sayigh i jej współpracownicy przeanalizowali sygnatury gwizdów 19 matek delfinów na Florydzie, które były nagrywane przez okres 30 lat. W niektórych latach te matki miały młode, a w innych nie. Generalnie rzecz biorąc, młode delfiny zostają ze swoimi matkami przez około 3 lata, zanim rozstają się.

"Porównaliśmy parametry sygnatur gwizdów tych samych dorosłych samic delfinów butlonosych nagrane zarówno z ich młodymi podczas krótkotrwałych zdarzeń łapania i wypuszczania", napisali autorzy.

Zespół odkrył, że matki zmieniają ton gwizdu, kierując go do swojego młodego. Ton i zakres gwizdu stawał się wyższy niż zwykle, a także emitowały nieco niższe minimalne częstotliwości, gdy były same ze swoim potomstwem. Te zmiany w tonie i wzorcach częstotliwości są podobne do wzorców obserwowanych u ludzi podczas rozmowy z niemowlętami.

Poprzednie badania wykazały, że niektóre gatunki zwierząt przyjmują różnice tonalne podczas komunikacji z ich potomstwem, ale do tej pory żadne z tych przykładów nie były porównywalne z zachowaniem u ludzi.

"Biorąc pod uwagę, że delfiny mają elastyczny system komunikacji możliwy przez uczenie się produkcji dźwięków, cechy wspólne z systemem produkcji dźwięków u ludzi," pisze zespół, "wydaje się prawdopodobne, że mamaeza może konwergentnie działać na zwiększenie uwagi, więzi i uczenia się wokalnego u młodych delfinów butlonosych, tak jak to ma miejsce u ludzi.

"Nasze dane przyczyniają się do wzraastania dowodów na to, że delfiny stanowią potężny model zwierzęcia do badania ewolucji uczenia się wokalnego i języka."

źródło: IFLSCIENCE

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać powiadomienia o nowościach i promocjach tylko dla subskrybentów!

Dziękujemy! Twój adres email został dopisany do naszej bazy danych.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka