Zdjęcie poglądowe
geraldrose
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Czy ryby piją wodę?

Pytanie, które może wydawać się dziwne, ale na które odpowiedź nie jest oczywista: czy ryby odczuwają pragnienie? I jak piją, jeśli ciągle są zanurzone w wodzie? Odpowiedź na te pytania prowadzi nas do odkrycia cudownego świata osmozy i delikatnej równowagi między wodą a solą, która reguluje życie naszych łuskowatych przyjaciół.

Aby zrozumieć odpowiedź, musimy najpierw zrozumieć, jak działa osmoza. W uproszczeniu, jest to proces, w którym woda przemieszcza się przez błonę z obszarów o niskim stężeniu soli do obszarów o wysokim stężeniu soli, aż osiągnięty zostanie stan równowagi.

Woda, którą pije ryba, zależy od ilości soli w jej otaczającym środowisku. Ryby morskie, na przykład, żyją w bardzo słonym środowisku. Woda morska zawiera około 35 gramów soli na litr, podczas gdy krew ryb zawiera około 9 gramów na litr. Ten brak równowagi sprawia, że ryby morskie ciągle tracą wodę na rzecz otoczenia i są narażone na napływ soli do ich komórek. W rezultacie, ryba morska zawsze odczuwa pragnienie i ciągle pije.

Aby wydalić całą tę sól, stworzenia te mają wyspecjalizowane komórki w swoich skrzelach, nazywane komórkami chlorkowymi, które działają jak małe pompy wypychające sól z ich ciała. Ponadto, aby zatrzymać jak najwięcej wody, ryby morskie rzadko oddają mocz, a kiedy to robią, jest on niezwykle słony.

Ryby słodkowodne robią wszystko odwrotnie. Woda słodka ma znacznie niższe stężenie soli w porównaniu z krwią ryb, więc woda ma tendencję do ciągłego dostawania się do ciała ryby przez osmozę. Może to rozcieńczyć zawartość soli w ciele ryby, co jest kluczowe dla regulacji ciśnienia krwi i wsparcia funkcji mięśniowej.

W rezultacie, ryby słodkowodne spędzają cały swój czas próbując utrzymać wodę poza swoim ciałem i nigdy jej nie piją - przynajmniej nie celowo - a aby zwalczyć to najście płynu, ciągle oddają mocz.

Podsumowując, nie możemy naprawdę powiedzieć, czy ryby odczuwają pragnienie w sposób, w jaki odczuwamy je my, ludzie, ale wiemy, że również w ich świecie woda odgrywa kluczową rolę w ich przetrwaniu.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka