Zdjęcie poglądowe
Pixabay
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Czy koty można wypuszczać?

Co powinniśmy zrobić z naszymi kocimi przyjaciółmi, pozwolić im swobodnie wychodzić, kiedy chcą, czy trzymać ich w domu dla naszego towarzystwa? To pytanie zawsze wywołuje długie debaty, a rzadko udaje się dojść do jednomyślnej odpowiedzi. Ale nowe badanie zdecydowanie zajmuje stanowisko w tej kwestii.

Wygląda na to, że badacze doszli do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem byłoby trzymanie naszych kotów w domu. Przynajmniej tak powinno być dla tych, którzy mieszkają w stolicy USA, Waszyngtonie, D.C.

Odkryliśmy, że przeciętny domowy kot w D.C. ma 61% szans na znalezienie się w tym samym miejscu co szop, stwierdził Daniel Herrera, autor badania na Uniwersytecie Maryland. Dodatkowo, ich terytorium pokrywa się w 61% z terytorium czerwonych lisów i 56% z miejscem bytowania oposów z Wirginii.

Naraża to koty na znaczne ryzyko: szopy są bowiem, obok lisów, jednymi z głównych nosicieli wścieklizny, i - w mniejszym stopniu - oposów. Pozwalając naszym kotom na swobodę, znacznie narażamy ich zdrowie, wyjaśnił Herrera.

Nie mówiąc już o innych powodach, dla których powinniśmy ograniczać naszym kotom przebywanie na zewnątrz. Jak wiemy, koty są zręcznymi łowcami, często powodującymi ogromne szkody dla lokalnej fauny. Według badania, koty nie lubią polować na gatunki niebędące rodzimymi mieszkańcami miejsca, takimi jak szczury, ale wolą polować na mniejsze ofiary, należące do lokalnego ekosystemu.

Na koniec, badanie określa, że koty nie są niezbędnymi drapieżnikami w ekosystemie, w którym się znajdują. Prawdopodobieństwo znalezienia kota w danym siedlisku wydaje się być ściśle powiązane z gęstością populacji ludzkiej. Innymi słowy, to my wprowadzamy naszego kociego łowcę do miejsc, w których żyjemy, a nie oni naturalnie zasiedlają daną strefę. To również przyczyniło się do tego, że koty stały się gatunkiem inwazyjnym w wielu częściach świata.

Jaka jest więc rozwiązanie? Według Herry, jest to bardzo proste: trzymać naszych kocich towarzyszy w domu, szczególnie jeśli znajdujemy się w sytuacjach, w których mogą się spotkać z dzikimi zwierzętami w okolicy. Chodzi nie tylko o ochronę lokalnej fauny, ale także o szczęście i zdrowie naszych kotów, które zależą od naszej opieki.

źródło: IFLSCIENCE

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać powiadomienia o nowościach i promocjach tylko dla subskrybentów!

Dziękujemy! Twój adres email został dopisany do naszej bazy danych.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 509 309

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka