Zdjęcie poglądowe
u_ys074yedl6
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Coraz bliżej mięsa bez cierpienia

Agronomics, firma zajmująca się alternatywnymi białkami, poinformowała, że jej spółka, Meatly, firma z siedzibą w Wielkiej Brytanii, która niedawno ogłosiła stworzenie pierwszych na świecie puszek karmy dla zwierząt, w których źródłem białka jest hodowane wlaboratorium mięso kurczaka, osiągnęła znaczący przełom w opracowywaniu podłoża hodowlanego bez białka, które kosztuje 1 funta (1,26 USD) za litr.

Znaczenie podłoża hodowlanego

Agronomics zauważyło, że podłoże hodowlane jest kluczowym elementem w produkcji hodowanego laboratoryjnie mięsa, dostarczając komórkom niezbędnych składników odżywczych do ich żywotności i proliferacji in vitro. Chociaż hodowla komórek zwierzęcych jest rutynowo wykonywana w laboratoriach akademickich, stworzenie odpowiedniej ilości biomasy na skalę komercyjną i w odpowiednich cenach wymaga znaczących redukcji kosztów i innowacji w zastępowaniu niektórych składników podłoża, takich jak płodowa surowica bydlęca i albumina.

Dlatego koszty podłoża stanowią znaczną część kosztów produkcji hodowanego mięsa, a ich obniżenie jest dobrze znaną przeszkodą, którą branża musi pokonać, aby osiągnąć skalę produkcji i parytet cenowy z konwencjonalnymi produktami mięsnymi.

Osiągnięcie parytetu cenowego z konwencjonalnym mięsem

Zespół Agronomics zauważył, że ceny podłoży znacznie różnią się między firmami i w niektórych przypadkach nadal przekraczają setki funtów za litr, co sprawia, że produkcja przemysłowa jest ekonomicznie nieopłacalna. Nowe podłoże Meatly nie zawiera surowicy, składników pochodzenia zwierzęcego, sterydów, hormonów, czynników wzrostu ani antybiotyków i jest używane w bioreaktorach zawiesinowych bez mikronosicieli.

"Stworzenie przez Meatly pierwszego podłoża bez białka ustanawia firmę jako prawdziwego lidera technologicznego w swojej dziedzinie," powiedział Jim Mellon, założyciel Agronomics, inwestor w Meatly. "Podłoże stanowi większość kosztów związanych z produkcją hodowanego mięsa, a Meatly samodzielnie obniżyło te koszty stukrotnie lub więcej. Jest to ogromny krok naprzód w dążeniu do osiągnięcia parytetu cenowego z konwencjonalnym mięsem i, ostatecznie, do masowej adopcji hodowanych produktów. Firma spodziewa się wkrótce otrzymać zatwierdzenie regulacyjne."

Brak tych drogich białek, takich jak transferyna i insulina, a także czynników wzrostu i mikronosicieli, oznacza, że produkcja podłoża hodowlanego bez białka Meatly na skalę przemysłową jest ekonomicznie opłacalna – w cenie 1 funta (1,26 USD) za litr. Meatly wierzy, że dalsza redukcja kosztów będzie możliwa, gdy zakupione zostaną większe ilości podłoża, powiedział Helder Cruz, współzałożyciel i dyrektor naukowy Meatly.

"Nasze podłoże hodowlane bez białka stanowi kluczowy kamień milowy dla nas i dla szerszego przemysłu hodowanego mięsa," powiedział Cruz. "Ustanawiając ten nowy standard, znacznie obniżamy koszty produkcji, co jest czymś, z czym branża zmaga się od lat i jest ogromnym krokiem naprzód w skalowaniu naszej technologii i udostępnieniu naszych produktów właścicielom zwierząt domowych w przystępnej cenie i na skalę komercyjną."

Patrząc w przyszłość

W nadchodzących miesiącach Meatly przygotowuje się do wypuszczenia swojego produktu, wspieranego przez inwestorów takich jak Pets at Home i Agronomics. Niedawno Meatly ogłosiło produkcję pierwszych na świecie puszek hodowanej karmy dla zwierząt domowych, które zamierza sprzedawać w Wielkiej Brytanii w tym roku, stając się pierwszą firmą sprzedającą hodowane mięso w Europie.

Ogłoszony w marcu produkt został stworzony we współpracy z partnerem marki, Omni, nowatorską firmą zajmującą się karmą dla zwierząt domowych w Wielkiej Brytanii. Dla Omni, która do tej pory osiągnęła ponad 2 miliony funtów (2,5 miliona USD) sprzedaży, sprzedając karmę dla psów z diety roślinnej, algowej i drożdżowej, ta pierwsza przygoda na rynku hodowanego mięsa przybiera formę mokrej karmy w puszkach dla kotów.

Meatly (wcześniej znane jako Good Dog Food) zostało założone w 2022 roku przez CEO Owena Ensora i CSO Dr. Heldera Cruza, wspierane przez inwestora Agronomics. Firma twierdzi, że produkuje etyczne i zrównoważone produkty z hodowanego mięsa bez kompromisów w zakresie niezbędnych korzyści odżywczych. Obecnie firma koncentruje się na rynku karmy dla zwierząt domowych.

Agronomics to wiodąca notowana na giełdzie firma zajmująca się alternatywnymi białkami, z naciskiem na rolnictwo komórkowe, w tym precyzyjną fermentację i hodowane mięso. Firma zbudowała portfel ponad 20 firm i dąży do zabezpieczenia udziałów mniejszościowych w firmach oferujących nowe sposoby produkcji żywności i materiałów z naciskiem na produkty historycznie pochodzące od zwierząt.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka