Zdjęcie poglądowe
chaiyananuwatmongkolchai
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Badania nad postbiotykami

Dwa badania naukowe zaprezentowane na Petfood Forum 2024 zbadały, jak psy i koty reagują odmiennie na te same dodatki postbiotyczne do ich jedzenia. Wraz ze wzrostem popularności kotów na całym świecie, wzrosło również znaczenie różnicowania ich potrzeb żywieniowych od potrzeb psów.

Ostatecznie, koty nie są małymi psami, powiedział Mark Franklin, Ph.D., globalny lider techniczny ds. dodatków w firmie Cargill, podczas swojej prezentacji na wydarzeniu w Kansas City, Missouri. Mimo to, nawet wykwalifikowani naukowcy mogą być skłonni do ekstrapolowania danych z jednego gatunku na drugi.

„Musimy prowadzić badania specyficzne dla gatunków ze względu na różnice i zagrożenia związane z ekstrapolacją,” powiedział. „Wszyscy byliśmy winni w branży myślenia, że małe dorosłe psy można porównać do kotów... Czasami to działa, ale często nie.”

Pierwsze badanie dotyczyło produktu fermentacji Saccharomyces cerevisiae (SCFP) na zdrowie jelit u zdrowych dorosłych kotów. Postbiotyki to odpady pozostawione po trawieniu przez mikroby. Jednak te odpady przynoszą korzyści zdrowotne innym gatunkom. Fermentowane ludzkie produkty spożywcze, takie jak kefir i kimchi, dostarczają postbiotyków.

Eksperyment obejmował 63 zdrowe dorosłe koty przez 42-dniowy okres testowy z 21-dniowym okresem aklimatyzacji. Naukowcy testowali trzy poziomy postbiotyków: 0 (kontrolny), 150 i 300 mg na kg masy ciała. Wszystkie koty były na tej samej diecie: premium, opartej na kurczaku karmie dla kotów zawierającej 30% białka surowego i 16% tłuszczu surowego.

Wyniki badania ujawniły podobieństwa i różnice w reakcjach kotów i psów na postbiotyk w poprzednich badaniach.

Podobieństwa

  • Smakowitość
  • Odpowiedź białych krwinek
  • Zmiany mikrobiomu

Różnice

  • Ilości włączenia: 150 mg/kg masy ciała versus 100 mg/kg masy ciała
  • Parametry immunologiczne: IgA
  • Skład mikrobiomu
  • Odzysk maślanu w kale
  • Różnica w czasach przejścia przez przewód pokarmowy


Badania nad postbiotykami a dermatoza kotów

Postbiotyki wpływają na układy trawienne psów i kotów w różny sposób. Postbiotyki powodują również różne reakcje na zewnątrz zwierząt. W swojej części prezentacji na Petfood Forum, Holly H. Ganz, Ph.D., główny oficer naukowy w AnimalBiome, omówiła badanie, które testowało różne dawki postbiotyków i kontrole placebo w celu określenia optymalnych dawek.

„Odkryliśmy, że koty lepiej reagowały na podwójną dawkę w zmniejszaniu objawów atopowego zapalenia skóry,” powiedziała. „Psy wykazały silny efekt placebo, co sugeruje, że przyszłe badania mogą skorzystać z oceny weterynaryjnej i celowych okresów analizy.”

Podsumowując, istnieją silniejsze korzyści dla kotów w odniesieniu do atopowego zapalenia skóry, co podkreśla potrzebę prowadzenia badań specyficznych dla gatunków, dodała. Przyszłe kroki obejmują przeprowadzenie badań z ostatecznymi formułami produktów i niezależną weryfikację.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka