Absurdalna ryba
Jaskinie wciąż skrywają niespodzianki. Po odkryciu jadowitej skolopendry w Rumunii, biolodzy natrafili na kolejnego niezwykłego zwierzęcia w niektórych chińskich jaskiniach. Nowo odkryty gatunek stopniowo przystosowuje się do życia w ciemności.
Naukowcy nazwali go „złotopasmowym karpiem z Xingren” (łac. Sinocyclocheilus xingrenensis), a należy on do grupy ryb złotych karpi. Xingren to miasto, w pobliżu którego znajduje się jaskinia, w której dokonano odkrycia.
Ten niezwykły gatunek charakteryzuje się dużymi oczami, półprzezroczystą, pozbawioną łusek skórą oraz spokojnym usposobieniem. Te cechy pozwoliły naukowcom zrozumieć, że ryba ta stopniowo przystosowuje się do życia w ciemnych jaskiniach. W środowisku, gdzie brakuje światła i silnych prądów wodnych, organizmy często pozbywają się struktur, które są zbędne i pochłaniają zbyt dużo energii – jak np. oczy.
Informacja o odkryciu została opublikowana w czasopiśmie Zoosystematics and Evolution i spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród ekspertów zajmujących się ewolucją.
Analizując historię ewolucyjną złotych karpi, autorzy badania ustalili, że ryby te zaczęły tracić swoje łuski i stopniowo redukować oczy w plejstocenie, czyli w okresie między 2,6 miliona a 11 700 lat temu.
„To dodatkowo sugeruje, że większość złotych karpi mogła nie zamieszkiwać ekosystemów jaskiniowych dłużej niż kilka milionów lat” – napisali badacze w swoim artykule.
Grupa złotych karpi jest jedną z najbardziej zróżnicowanych na świecie, licząc ponad 80 gatunków. Stanowi to dowód na szybkie tempo specjacji perypatrycznej, czyli procesu, w którym niewielka populacja zostaje odizolowana od pierwotnego zasięgu gatunku i stopniowo przystosowuje się do nowego środowiska.
A jeśli jesteście ciekawi ryby o naprawdę dziwnym kształcie głowy, koniecznie zobaczcie aptocykl, który kilka dni temu został zaobserwowany w północnym Oceanie Spokojnym.