Zdjęcie poglądowe
MolnarSzabolcsErdely
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Alimenty na psa

W ostatnich latach, relacja między ludźmi a ich domowymi zwierzętami uległa znaczącej transformacji. Coraz częściej nasi czworonożni przyjaciele są postrzegani nie tylko jako zwierzęta domowe, ale jako integralne części naszych rodzin. Ale co dzieje się, gdy struktura tej rodziny ulega zmianie, na przykład w wyniku rozwodu? Odpowiedź na to pytanie przynosi niedawna decyzja sądu w hiszpańskim Vigo, która rzuca światło na ewoluujące prawo dotyczące opieki nad zwierzętami domowymi w trakcie rozwodu.

W zaskakującym werdykcie, sąd w Vigo orzekł, że na domowego pupila, podobnie jak na dzieci, również mogą przysługiwać alimenty. Ta precedensowa decyzja jest efektem wieloletniej batalii prawnej, która zakończyła się potwierdzeniem wcześniejszych orzeczeń przez Sąd Prowincjonalny w Pontevedra. Zgodnie z tymi orzeczeniami, opieka nad psem pozostaje przy kobiecie, która będzie otrzymywać od byłego współmałżonka wsparcie finansowe na utrzymanie zwierzęcia.

Sąd nakazał, aby były mąż partycypował w wydatkach związanych z utrzymaniem psa, przekazując kwotę 40 euro miesięcznie. Co więcej, oprócz wsparcia finansowego na rzecz czworonoga, sąd zdecydował również o przyznaniu alimentów na utrzymanie dwójki dzieci, które zamieszkały z matką, w wysokości 150 euro miesięcznie.

Sytuacja w Polsce prezentuje się nieco inaczej. Zgodnie z obowiązującym prawem, bezpośrednie przyznanie alimentów na zwierzę nie jest możliwe, ponieważ zwierzęta domowe formalnie nie mogą być uznane za członków rodziny. Jednakże, to nie oznacza, że po rozpadzie małżeństwa odpowiedzialność za koszty związane z utrzymaniem zwierzęcia domowego musi spoczywać wyłącznie na barkach jednej strony. Polskie prawo często interpretuje utrzymanie zwierzęcia jako część usprawiedliwionych potrzeb osoby uprawnionej do otrzymania alimentów, co umożliwia sądom zasądzanie wsparcia finansowego, które pośrednio przyczynia się także do dobrostanu zwierzęcia.

Ta nowatorska decyzja hiszpańskiego sądu podkreśla rosnącą świadomość społeczną na temat statusu zwierząt domowych w strukturze rodziny oraz potrzebę adaptacji prawnej do zmieniających się realiów życia codziennego. W miarę jak społeczeństwa na całym świecie stają się coraz bardziej wrażliwe na dobrostan zwierząt, prawdopodobnie zobaczymy więcej takich zmian w przepisach prawnych, odzwierciedlających te ewoluujące poglądy.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka