Oscaecilia
Brian Gratwicke
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Robaki karmiące mlekiem

Wiemy, że ssaki to te stworzenia, które karmią swoje młode mlekiem. Jednak bohaterowie tej historii są od ssaków bardzo dalecy, ponieważ chodzi o ślepce, beznogie płazy, które przeczą wszelkim oczekiwaniom: po raz pierwszy odkryto, że te stworzenia składają jaja i karmią swoje potomstwo podobnym do mleka pokarmem.

dkrycie, będące wynikiem dokładnego badania przeprowadzonego przez Carlosa Jareda, herpetologa z Instituto Butantan w São Paulo, i jego zespół, rzuca nowe światło na zachowania macierzyńskie w naturze, podkreślając opiekę rodzicielską u płazów, która przekracza wcześniej wyobrażane granice.

Badając pierścieniowe ślepce zebrane w stanie Bahia w Brazylii, badacze zgromadzili ponad 240 godzin nagrań wideo, dokumentując momenty prawdziwego karmienia między matką a młodymi, praktykę dotąd nie do pomyślenia dla tych wymijających stworzeń. Dynamika karmienia odbywa się wokół otworu ciała matki, z którego młode ekstrahują pożywienie, zachęcając je ostrymi dźwiękami.

Zaskakująco, ta interakcja odbywa się do sześciu razy dziennie, sugerując formę komunikacji i reagowania na potrzeby noworodków, która wyzwala nasze rozumienie akustycznej wrażliwości dorosłych. Poza ciekawostką, analiza odżywczego płynu ujawniła, że jest bogaty w tłuszcze, równolegle do mleka ssaków, oferując wiarygodne wyjaśnienie szybkiego wzrostu młodych ślepców, które widzą swoją masę znacząco zwiększającą się w bardzo krótkim czasie.

Złożoność tej opieki rodzicielskiej w gatunku jajorodnym skłania do refleksji nad ewolucyjnymi ścieżkami, które doprowadziły do rozwoju tak zaawansowanych strategii żywienia. Obecność mlecznej substancji u płazów, tradycyjnie kojarzonej tylko z ssakami i bardzo nielicznymi innymi gatunkami w królestwie zwierząt, podkreśla, ile jeszcze mamy do odkrycia o cudach natury i zaskakujących zdolnościach adaptacyjnych jej stworzeń.

źródło: SCIENCENEWS

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.



Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka